Classic Blue. Nowy kolor Pantone 2020. Jak go wykorzystać w aranżacji wnętrz?
Po okresie dominacji intensywnych, energicznych barw i odcieni, nadszedł czas powrotu do klasycznych i uniwersalnych tonacji. Tak zadecydował amerykański Instytut Pantone, ustanawiając nowy kolor roku 2020. Skąd tak niespodziewany dla wielu wybór oraz jak wykorzystać zwycięski Classic Blue w aranżacji wnętrz?
Classic Blue – powrót do klasyki
Ogłoszenie koloru roku 2020 spotkało się z niemałym zaskoczeniem wielu obserwatorów wnętrzarskich trendów. Po dominacji energicznego złoto-koralowego odcienia oraz intensywnego fioletu, wielu z nich stawiało na równie nasycone i żywiołowe barwy. Tymczasem wybór Pantone padł na znacznie bardziej wyciszony i stonowany Classic Blue. Skąd tak zdecydowana zmiana tendencji? Jak tłumaczy dyrektora zarządzająca Instytutu - Leatrice Eiseman – w czasach wskazujących na dużą potrzebę wiary i zaufania, głęboki, wpadający w granat odcień niebieskiego, wyraża rodzaj stałości, na której zawsze można polegać. Mało tego. Ta elegancka w swojej prostocie, ponadczasowa barwa, nie tylko pomaga solidnie zakotwiczyć się w zastanej rzeczywistości. Oprócz tego zachęca również do wychodzenia poza schematy oraz odważnego wchodzenia w nową erę. Jak więc widać, symbolika kryjąca się za wyborem Pantone jest niezwykle głęboka. Jak efektownie ją wykorzystać i wprowadzić intrygujący Classic Blue do pomieszczeń?
Ponadczasowa klasyka i elegancja
W odróżnieniu od dominujących we wcześniejszych latach wyrazistych kolorów, stonowany niebieski należy do grupy neutrali, a wiec barw ponadczasowych i uniwersalnych. Z tego też względu stosunkowo łatwo i atrakcyjnie można zestawić go z niemal każdym kolorem. Jedną z propozycji efektownego wykorzystania tej barwy jest aranżacja w stylu klasycznym. W takiej stylizacji pole do popisu jest niezwykle szerokie. Głęboki, nasycony granat, jest bowiem wręcz stworzony dla eleganckich aranżacji glamour czy art deco. Kolor ten, w połączeniu z różnego rodzaju beżami czy szarościami, tworzy praktycznie gotową bazę do aranżacji stylowych, klasycznych wnętrz. Wzbogacony złotym akcentem, nadaje zaś wrażenie ponadczasowej elegancji i wytworności. Jeśli chcesz osiągnąć taki efekt w swoim mieszkaniu, ściany lub meble w takiej kolorystyce przełam złotymi dodatkami, takimi jak chociażby oświetlenie czy stoliki. Ten niezwykły duet pomoże Ci niewielkim kosztem stworzyć wyjątkową, wyrafinowaną dekorację wnętrza.
Classic Blue w wersji dla odważnych
Nie należysz do miłośników klasyki lub bardziej pociągają Cię odważne, niebanalne aranżacje? Nic straconego. Również i w tym przypadku Classic Blue skutecznie spełni swoją rolą. Dzięki uniwersalnej naturze, idealnie współgra on także z odważnymi, wyrazistymi barwami. Stąd też bez obaw możesz połączyć go z różem, kolorem pomarańczowym czy rudym. Stylowy granat interesująco będzie prezentował się również w towarzystwie delikatnej, ożywczej mięty. Dziwi Cię zestawienie intensywnej barwy z subtelnym pastelem? Od dziś nie powinno. Według trendów kolorystycznych, połączenia takie będą stanowiły w następnym roku prawdziwy hit aranżacyjny. Stąd też jeśli tylko lubisz delikatne, pudrowe odcienie i chcesz nadać swoim wnętrzom niepospolity, a przy tym niezwykle modny charakter, śmiało zestaw je z głębokim Classic Blue. Aby dodatkowo ocieplić tak stworzoną aranżację, postaw na meble do salonu wykonane z drewna i innych, naturalnych materiałów. Tak nieoczywiste zestawienie pomoże Ci stworzyć niewątpliwie oryginalną, wyróżniającą się aranżację.
Ład, harmonia, stabilizacja, z drugiej zaś strony – wyzwanie do szukania nowych ścieżek i wychodzenia poza schematy – niezależnie od tego, czego szukasz do swojego wnętrza, barwa Classic Blue pomoże Ci osiągnąć pożądany efekt. Szeroka uniwersalność oraz ponadczasowa elegancja sprawiają, że kolor roku 2020 odnajdzie się w niemal każdym wnętrzu i wszystkich rodzajach stylizacji.
Artykuł sponsorowany
Komentarze (0)