Czy zatrudnienie projektanta wnętrz się opłaca? Czy warto zdecydować się na fachową pomoc w tym zakresie?
Projektowanie wnętrz przy pomocy profesjonalisty to nie tylko fanaberia czy luksus zarezerwowany dla najbogatszych. Obecnie to w zasadzie kolejny krok po zakupie własnego mieszkania. Obecnie coraz mniej osób decyduje się na samodzielne projektowanie lokum, gdyż każda kolejna zmiana wiąże się ze sporymi kosztami. Okazuje się, że zatrudnienie architekta ma wiele zalet. W ten sposób można nawet sporo zaoszczędzić. W jaki sposób?
Kiedy warto zatrudnić architekta wnętrz?
Wydaje się, że dobrym momentem na poszukiwanie architekta wnętrz jest odebranie mieszkania od dewelopera. Wówczas opadają już zwykle pierwsze emocje związane z jego kupnem i można zacząć zastanawiać się co dalej. Niestety okazuje się często, że na takie działanie jest już za późno. Nieco lepszym momentem na poszukiwanie architekta wnętrz jest chwila zakupu mieszkania, ale to też nie chroni przed sporymi wydatkami. Kiedy więc należy zatrudnić architekta wnętrz? Dobrze jest o tym pomyśleć już na etapie poszukiwania własnego mieszkania. To tylko z pozoru brzmi jak szalony pomysł.
Zatrudnienie architekta wnętrz jest w pewnym sensie swego rodzaju inwestycją. Im szybciej się jej dokona, tym większe przyniesie ona oszczędności. Warto zdawać sobie sprawę, że każda zmiana w mieszkaniu, a takie zawsze mogą się przecież zdarzyć, jest tym droższa, im bardziej zaawansowana jest jego budowa. Koszt zmian rośnie więc w czasie. Im bliżej do jego odbioru tym droższe będą ewentualnie modyfikacje jego wyglądu. Po odbiorze lokalu koszt przesunięcia zwykłego gniazda elektrycznego jest nawet trzy razy większy niż w chwili kiedy było ono instalowane. W takiej sytuacji koszt przesunięcia ściany itd. jest ogromny i wielokrotnie ponad możliwości właściciela. Okazuje się więc, że czas w jakim podejmowane są decyzje o docelowym wyglądzie mieszkania ma niemały wpływ na cały kosztorys prac wykończeniowych.
Jak dużo można zaoszczędzić?
Tak naprawdę zarobki architekta wnętrz obrosły już wieloma legendami. Jednak najczęściej nie mają one zbyt wiele wspólnego z rzeczywistością. Poza tym warto pamiętać, że taka współpraca niesie ze sobą wiele korzyści, które są o wiele cenniejsze niż wynagrodzenie designera. Co można zyskać zatrudniając architekta wnętrz na poszczególnych etapach zakupu mieszkania?
1. Etap odbioru kluczy od dewelopera czy zakupu gotowego już mieszkania: mieszkanie jest gotowe, instalacje rozprowadzone, a ściany otynkowane. Wszystkie zmiany są więc bardzo kosztowne. Zmiana położenia gniazdka elektrycznego to koszt nawet 100m zł, wyburzenie kawałka ściany może kosztować około 1000 zł. Na ogół niezbędne są zmiany w instalacji hydraulicznej (zamiana prysznica na wannę i odwrotnie) lub elektrycznej. To generuje często wysokie koszty.
2. Etap zakupu mieszkania an wczesnym etapie jego budowy (możliwość dokonania tzw. zmian lokatorskich) -kiedy mieszkanie jest na etapie budowy fundamentów to należy już wybrać architekta wnętrz. To dobry moment na zaplanowanie zmian lokatorskich. Zdecydowana większość deweloperów pozwala bowiem swoim klientom na przearanżowanie mieszkania według ich pomysłu. Jak najbardziej warto z takiej możliwości skorzystać. Przy pomocy architekta wnętrz można zaplanować docelowe ustawienie mebli, sprzętu AGD i RTV czy sanitariatów. Pozwala to na rozmieszczenie gniazdek, włączników, ścianek działowych czy podłączeń wodno-kanalizacyjnych. Deweloperzy wcale nie pobierają za to bardzo wysokich opłat. To etap, na którym można naprawdę jeszcze wiele zmienić. Takie zmiany w mieszkaniu gotowym kosztowałyby nawet 10 razy więcej.
3. Etap szukania mieszkania - podczas poszukiwań wymarzonego mieszkania klientów często przytłacza bogata oferta rynkowa. Obecnie w większych miastach na sprzedaż jest kilka tysięcy mieszkań. Wiele z nich jest jeszcze na etapie budowy. Wybierać jest więc w czym. Oprócz odległości do miejsca pracy, dobrego dojazdu co centrum miasta, warto pomyśleć również o odpowiednim rozkładzie pomieszczeń w lokalu. chodzi o to, aby przy jak najmniejszych zmianach mieć spore pole do popisu w kwestii jego aranżacji. Duże znaczenie ma na przykład wielkość łazienki, miejsce na szafę wnękową w sypialni czy duży stół w jadalni. Takie kwestie pomaga omówić właśnie architekt wnętrz. Jest pomocny nie tylko w aranżowaniu wybranego już mieszkania, ale jest w stanie pokazać wady i zalety poszczególnych mieszkań oferowanych na rynku. Bardzo często okazuje się, że lokal niewiele większy daje możliwość wydzielenia dodatkowego pomieszczenia czy zamontowania w łazience oprócz wanny także prysznica.
Niestety nie zawsze da się zatrudnić dobrego architekta wnętrz już na etapie kopania fundamentów pod mieszkanie. Czasami taka myśl pojawia się i mija, a w nowym mieszkaniu nie ma w zasadzie nic oprócz otynkowanych ścian czy parapetów. Tymczasem w tym przypadku nie ma co czekać na ostatnią chwilę. Warto pamiętać, że każdy proces projektowy trwa i tego nie da się niestety przeskoczyć. Im szybciej zostanie podjęta decyzja odnośnie wyboru designera, tym mniej na klienta czeka stresu i nerwów. Jest też znacznie mniejsza szansa na popełnienie błędu. Tak naprawdę zatrudnienie architekta wnętrz to w perspektywie długoterminowej oszczędność czasu i pieniędzy.
Artykuł partnera zewnętrznego:
Komentarze (0)