Gotowy projekt domu - działka, architektura i finanse
Bardzo często wybierając projekt domu sugerujemy się wyglądem zewnętrznym budynku, co ma ogromne znaczenie podczas budowy domu i realizacji projektu. Odpowiednio dopasowany projekt domu powinien spełniać oczekiwania inwestora oraz zapewniać wygodne i funkcjonalne użytkowanie budynku.
Piękno architektoniczne nie zawsze pozwala na budowę domu niskim kosztem, a sama działka często powoduje ograniczenia, przy czym inwestor nie zawsze zdaje sobie z tego sprawę. Projekt powinien być tak dostosowany, aby spełniać funkcje technologiczne i konstrukcyjne przy odpowiednich kosztach budowy.
Wybierając projekt domu należy pamiętać o kształcie działki, jej ewentualnych ograniczeniach i przede wszystkim o środkach finansowych, które możemy przeznaczyć na realizację przedsięwzięcia. Pamiętając o tych ważnych kwestiach uda nam się wybrać projekt domu, który będzie spełniał nasze oczekiwania architektoniczne nie pustosząc przy tym naszego portfela.
Architektura domu a nakłady finansowe
Podczas wyboru projektu domu najczęstszym ograniczeniem jest wielkość budynku. Ilość metrów kwadratowych, kubatura oraz kształt dachu mają kluczowe znaczenie w późniejszych kosztach podczas realizacji budowy domu. Jeżeli inwestorowi zależy na dużym domu, to warto rozważyć rozwiązania, dzięki którym część budynku będzie można zagospodarować lub wykończyć w późniejszym czasie.
Koszty budowy domu są określane dla 1 m2 i najczęściej dotyczą stanu surowego zamkniętego, a podana kwota jest kwotą netto. Sam stan surowy stanowi zaledwie około 30 procent całkowitych kosztów, dlatego tak ważne jest oszacowanie budowy domu "pod klucz". Należy pamiętać, że nie zawsze większy dom będzie droższy w realizacji. Jeżeli zdecydujemy się na skomplikowany projekt, a wygląd architektoniczny jest bardzo rozbudowany to nawet niewielki dom może pochłonąć ogromne ilości pieniędzy. Wybierając prostą architekturę, rezygnując z dachu czterospadowego, lukarn czy dodatkowych zdobień możemy znacznie obniżyć koszty budowy domu.
Budując dom prosty architektonicznie nie musimy rezygnować ze wszystkich elementów dodających klasy i elegancji danemu projektowi. Nawet mały budynek może wyglądać estetycznie i nowocześnie, a wykorzystanie dobrych jakościowo materiałów i zastosowanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych zapewnią estetyczne i trwałe wykonanie.
Sprawdź również : Wiosenne kwiaty i kwitnące krzewy czyli ogród kolorowy wiosną >>
Otoczenie domu
Otoczenie budynku jest niezwykle istotne i ma kluczowe znaczenie dla ostatecznego wyglądu naszego domu. Jeżeli mamy widok na jezioro czy stary las to budynek powinien się wtapiać w tło i pasować do otoczenia, a okna powinny pozwalać podziwiać widoki, które mamy dookoła. Gdy działka znajduje się w towarzystwie ruchliwej drogi lub niezbyt atrakcyjnego architektonicznie budynku to można usytuować dom tak, aby od tej strony znalazł się garaż lub kotłownia, czyli pomieszczenia, w których nie przebywamy przez długi czas. Wielkość oraz kształt działki mają również znaczenie w możliwościach usytuowania garażu wolnostojącego czy małej architektury.
W przypadku gotowych projektów domów mamy pewne ograniczenia, natomiast realizując własny pomysł możemy dopasować wygląd architektoniczny do zastanego krajobrazu. Oczywiście niektóre z projektów można zmieniać w trakcie budowy, jednak nie zawsze jest to możliwe lub koszty zmian są bardzo duże, dlatego należy o tym pamiętać przed wyborem projektu.
Komentarze (0)