![](/resources/1170x680_jaki-jest-fenomen-domow-z-poddaszem-uzytkowym-dwtm.jpg)
Jaki jest fenomen domów z poddaszem użytkowym?
Dla inwestorów wybór projektu domu jest bardzo ważną i trudną decyzją. Budowa domu to bowiem duża inwestycja, często największa w życiu. Bez wątpienia musi to być przemyślana decyzja. Najczęściej wybieranym rodzajem są projekty domów z użytkowym poddaszem, a wybór jest naprawdę duży.
Projekt domu, który wybieramy musi spełniać wymagania wszystkich członków rodziny, ale trzeba także pamiętać, że musi wpasować się w warunki zabudowy lub miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Te dokumenty określają ilość kondygnacji, rodzaj i kąt nachylenia dachu, powierzchnię zabudowy i wiele innych aspektów dotyczących projektu.
Warto zaznaczyć, że domy z poddaszem użytkowym często wpasowują się te wymogi przez mniejszą powierzchnię zabudowy niż domy parterowe. Mniejsza powierzchnia zabudowy jest też decydującym czynnikiem w przypadku wąskiej lub małej działki, gdyż dom z poddaszem na wąską działkę bez problemu się tam zmieści.
Z czego wynika popularność domów z użytkowym poddaszem?
Domy parterowe z poddaszem użytkowym największą popularność zyskały dzięki widocznemu podziałowi stref na dzienną i nocną. Strefa dzienna na parterze to przede wszystkim kuchnia z jadalnią i salonem.
Znajdują się też tam kotłownia, wiatrołap, spiżarnia, często też dodatkowy pokój lub garaż. Służy ona do przyjmowania gości, gotowania oraz spędzania czasu w gronie rodzinnym. Strefa nocna na poddaszu, to sypialnie, łazienka, często też pralnia i garderoba. To strefa wypoczynku, wyciszenia i relaksu.
Taki podział jest często głównym czynnikiem wpływającym na wybór domu z użytkowym poddaszem przez młode rodziny. Podczas przebywania na parterze, nie zakłóca się spokoju osobom odpoczywającym na poddaszu.
Dom z poddaszem użytkowym to również świetny wybór dla osób, które nie chcą od razu wykańczać całego domu. Łatwo wtedy oddzielić nie wykończone poddasze od zamieszkałego parteru. Po powiększeniu rodziny, czy uzbieraniu dodatkowych środków z powodzeniem można dokończyć poddasze.
Nowoczesny, czy tradycyjny - jaki wybrać projekt?
Projekt domu, który wybieramy musi wpasować się w nasz gust i poczucie estetyki. Do wyboru mamy projekty domów tradycyjnych i tych bardziej nowoczesnych. Dom tradycyjny charakteryzuje się symetrią okien, balkonów, tradycyjną elewacją, wykończoną często drewnem lub cegiełką.
Popularne są również tradycyjne projekty domów z poddaszem z lukarnami w stylu dworkowym. To czym cechuje się natomiast styl nowoczesny to duże otwarte przestrzenie, najczęściej na parterze domów z poddaszem mamy do czynienia z kuchnią otwartą na salon.
W takich domach jest dużo światła, dzięki dużym przeszkleniom, często są to okna do samej ziemi. W nowoczesnych domach często tradycyjne balkony zastępują balkony francuskie. Modne w ostatnich latach stały się także domy z antresolą. W tradycyjnych jak i nowoczesnych domach z poddaszem ważnym elementem jest taras, gdyż każdy kto buduje dom oczekuje również strefy komfortu na zewnątrz.
Najczęściej mamy do czynienia z wyjściem z salonu bezpośrednio na taras. Rodzina, która oczekuje domu z dużą ilością miejsca do przechowywania, może również wybierać spośród dostępnych projektów domów z poddaszem i piwnicą lub garażem.
Wybierając taki projekt zwiększamy powierzchnię całkowitą wielokrotnie. Duży wybór różnego rodzaju projektów domów z poddaszem użytkowym z pewnością pozwoli każdemu znaleźć najbardziej odpowiedni projekt dla siebie.
Koszty budowy domu z poddaszem użytkowym
Wybierając projekt domu należy brać pod uwagę potrzeby swojej rodziny, ale także realne koszty jakie należy ponieść w związku z budową. Koszt budowy domu ciężko jest oszacować, gdyż składa się na niego wiele zmiennych.
Można jednak powiedzieć, że koszt budowy domu z poddaszem użytkowym, będzie niższy niż domu parterowego o podobnej powierzchni użytkowej. Przekłada się na to przede wszystkim mniejsza powierzchnia fundamentów oraz dachu, czyli najbardziej kosztownych etapów budowy stanu surowego. Mniejsza powierzchnia zabudowy, to mniejszy fundament, a każdy jego metr generuje duże koszty.
Jeśli zależy nam na ograniczeniu wydatków warto wybrać projekt domu z dachem dwuspadowym, który generuje dużo mniejsze koszty, niż dach wielospadowy. Dach dwuspadowy posiada mniejszą powierzchnię, niż wielospadowy, co przekłada się na mniejszą ilość drewna potrzebnego na więźbę oraz mniej metrów pokrycia dachowego.
Warto wspomnieć w tym miejscu, że dom z poddaszem użytkowy jest tańszy w późniejszej eksploatacji. Podczas sezonu grzewczego ciepło z parteru roznosi się po całym domu i częściowo ogrzewa też poddasze co przekłada się na mniejsze koszty ogrzewania. (Więcej znajdziesz tutaj.)
Komentarze (0)