Mała łazienka z oknem - jak ją zaaranżować
Okno w łazience to szansa czy zagrożenie dla aranżacji? A mała łazienka z oknem? Czy to w ogóle możliwe? Projektanci przekonują, że tak. Aranżacja łazienki z oknem jest – co prawda – pewnym wyzwaniem w przypadku niewielkiego metrażu wnętrza, ale temat da się ładnie i funkcjonalnie „ograć”.
Jeśli ktoś jest na etapie podejmowania decyzji, czy okno w łazience ma w ogóle być czy nie, trzeba zdecydowanie w tym miejscu podkreślić, że jak najbardziej tak! Łazienka z oknem ma nie tylko duży walor estetyczny, ale i praktyczny. Nawet niewielkie wnętrze wydaje się wtedy bardziej przestronne. Pomieszczenie, w którym – z natury rzeczy – panuje wilgoć może być dzięki temu dobrze wentylowane. Przez okno wpada naturalne światło słoneczne, które doświetla łazienkę przez cały dzień, a domownicy oszczędzają na kosztach energii elektrycznej. No i… nie do przecenienia jest także piękny widok za oknem, który można podziwiać na przykład podczas relaksującej kąpieli.
Aranżacja małej łazienki z oknem – jak rozplanować przestrzeń
Zależnie od usytuowania i wielkości okna w łazience, różnie planuje się rozmieszczenie elementów jej wyposażenia. Jeżeli we wnętrzu są na przykład tylko niewielkie okienka znajdujące się tuż pod sufitem, praktycznie nie zmienia to niczego – urządza się łazienkę tak samo, jak tę bez okien. Jeśli natomiast w łazience jest pełnowymiarowe okno, rozmieszczenie urządzeń sanitarnych i mebli zależne jest właśnie od tego okna i to „wokół” niego buduje się całą aranżację. Oto kilka wskazówek, które pomagają w optymalnym zaplanowaniu przestrzeni małej łazienki z oknem…
- O ile ściana z oknem jest odpowiednio szeroka, warto przy niej (tuż pod oknem właśnie) umieścić równolegle wannę. Jej rozmiar i kształt powinny być możliwie najbardziej dopasowane do wnętrza i dobrane w taki sposób, aby nie marnować niepotrzebnie przestrzeni. Wanna przy oknie łazienkowym wygląda estetycznie, a kąpiąc się w niej, można przy okazji czerpać przyjemność z podziwiania widoków na zewnątrz.
- Wannę w łazience z oknem można też niekiedy ustawić prostopadle do ściany okiennej, zachowując tym samym swobodny dostęp do okna. W takiej sytuacji jej szerokość nie powinna przekraczać zazwyczaj 70 – 90 cm.
- W łazienkach z prysznicem zamiast wanny, dobrym pomysłem na zagospodarowanie ściany pod oknem jest ustawienie tam na przykład szafki łazienkowej. Kabina prysznicowa z brodzikiem – z wiadomych względów – nie może stać przy oknie. Jeżeli jednak planuje się ją zamontować obok okna - na ścianie okiennej, należy pamiętać, że potrzebne jest na to minimum 80 – 100 cm, bo taka jest najmniejsza szerokość instalacji.
- W żadnym wypadku nie należy umiejscawiać pod takim oknem umywalki. To rozwiązanie zupełnie niefunkcjonalne, ponieważ nie można wtedy powiesić nad nią lustra, co jest zupełnie naturalną potrzebą w każdej łazience.
- Jeśli metraż łazienki na to pozwala, można także pozostawić wolny dostęp do okna, eksponując całą okienną ścianę, co dodaje aranżacji lekkości i elegancji. W takiej sytuacji, dla dobrej cyrkulacji powietrza, warto rozważyć umieszczenie na ścianie pod oknem grzejnika, którego design – rzecz jasna – powinien być dobrany do stylu aranżacji łazienki.
Mała łazienka z oknem – jak optycznie powiększyć przestrzeń
W aranżacji każdej małej łazienki stosuje się te same triki wizualnie rozciągające przestrzeń: minimalizm w wystroju, jasna kolorystyka ścian i podłóg, gładkie i błyszczące powierzchnie dobrze odbijające światło, mocne doświetlenie wnętrza, perspektywiczne fototapety, jeśli wzory, to tylko w akcentach i bardzo przemyślane –dla osiągnięcia konkretnego, zamierzonego efektu (poszerzenia pomieszczenia, podwyższenia go czy na przykład wydłużenia) etc. Wszystko to ma oczywiście zastosowanie także przy aranżowaniu łazienki z oknem z tą tylko różnicą, że… TUTAJ JEST ŁATWIEJ!
Dlaczego?
Okno w małej łazience stanowi jakby naturalne otwarcie przestrzeni tego wnętrza, dając silne wrażenie, że to niewielkie pomieszczenie jest większe niż w rzeczywistości jest. Wrażenie to można jeszcze dodatkowo spotęgować, stosując kilka wnętrzarskich zabiegów…
- Powieszenie w łazience dużego lustra (koniecznie bez ramy) na ścianie przeciwległej lub prostopadłej do ściany z oknem, dzięki lustrzanym odbiciom, zwielokrotnia nie tylko przestrzeń łazienkową, ale i tę, którą widać za oknem.
- Ustawienie na parapecie okna łazienkowego dodatkowego źródła światła (choćby niewielkiej lampki), które (przy braku naturalnego światła słonecznego), doświetlając nieco to, co na zewnątrz, otwiera wizualnie przestrzeń łazienki… również po zmroku.
- Nieprzysłaniane wieczorami okno w łazience samo w sobie (dzięki szybom) stanowi taki element aranżacji, w którym – przy włączonym świetle - wszystko się odbija, a to również daje wrażenie rozciągnięcia przestrzeni, a nie jej sztywnego zamknięcia.
Łazienka z oknem – jak je zaaranżować
W małych łazienkach z oknem to właśnie okno stanowi zazwyczaj główny element aranżacji, dlatego należy mu poświęcić trochę uwagi, dobierając odpowiednie ramy, szyby, parapet, rolety, żaluzje lub na przykład karnisz i firany czy zazdrostkę, jeśli ktoś lubi. Dekorując okno trzeba tylko pamiętać, że ze względu na mały metraż łazienki w grę wchodzą rozwiązania lekkie wizualnie, ażurowe (jeśli chodzi o design), nieprzytłaczające wnętrza.
- Ramy okienne. Biorąc pod uwagę względy praktyczne, do łazienki lepiej wybrać plastikowe – są tańsze i łatwiejsze w utrzymaniu, jeżeli jednak kierować się estetyką, ramy drewniane są raczej niezastąpione, jako uniwersalne i zawsze gustowne rozwiązanie. Jeśli widok za oknem jest malowniczy, okno w eleganckiej, drewnianej ramie przypomina… obraz. Z ramą plastikową takiego efektu się raczej nie osiąga.
- Parapet okna łazienkowego. Niezależnie od tego, czy do okna jest swobodny dostęp czy jest ono zastawione na przykład wanną, parapet warto mieć. W małej łazience z oknem to zupełnie naturalny element, który może jednocześnie pełnić funkcję półeczki, oszczędzając miejsce w małym wnętrzu.
- Dekoracje okienne w łazience. Jeżeli tylko można pozwolić sobie na to, aby okno łazienkowe pozostawało niczym niezasłonięte (bo nikt z zewnątrz nie jest w stanie zajrzeć przez nie do łazienki), to warto tak je właśnie pozostawić. Zyskuje się przecież światło, przestrzeń, widok za oknem… Jeżeli jednak czasami trzeba je zasłaniać, można zdecydować się na bardzo modne obecnie drewniane żaluzje o naturalnych barwach albo klasyczne rolety w kolorze ściany (dla optycznego efektu lekkości). Odradza się w takiej sytuacji natomiast na przykład aktualny hit, jakim są rolety rzymskie, które wyglądają nieco ciężej niż te zwykłe, tradycyjny karnisz odstający od ściany i niepotrzebnie zabierający przestrzeń czy jakikolwiek gruby, nieprzejrzysty materiał w oknie.
- Szyby. Alternatywą dla rolet czy żaluzji w łazience są szyby okienne o specjalnych właściwościach (jak lustro weneckie), pokrycie okien mleczną folią, która przepuszcza światło, ale nic przez nią nie widać) lub ewentualnie – rozwiązanie najdroższe, ale też najbardziej funkcjonalne, wykorzystanie szkła elektrochromowego, które daje się regulować i pozwala uzyskiwać różne stopnie przezierności szyby okiennej, zgodnie z potrzebą chwili, stopniem natężenia światła etc.
Więcej inspiracji i pomysłów na aranżację łazienki z oknem na https://forum.leroymerlin.pl/forum/lazienka,2,106.html
Komentarze (0)