Projektowanie wnętrz
Nie istnieje jedna, uniwersalna recepta na idealny wystrój wnętrza. Jest to kwestia indywidualna, zależna od wymagań, upodobań oraz zasobności portfela właściciela. Można jednak wyróżnić kilka ogólnych zasad, które pomagają uniknąć przykrych rozczarowań. Podczas projektowania wnętrza należy zwrócić uwagę przede wszystkim na dobre zagospodarowanie przestrzeni, oraz grę kolorów i świateł. Wiele inspiracji można zaczerpnąć z programów DOMO+.
Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ważną rolę w architekturze wnętrz odgrywa iluzja. Wysokie pomieszczenia czy zastosowanie luster optycznie powiększa przestrzeń sprawiając, że czujemy się bardziej swobodnie. Niestety, wysokie pomieszczenia to cecha przedwojennych kamienic lub nowoczesnych apartamentów. Większość społeczeństwa żyje jednak w mieszkaniach, które nie są dobrze zaprojektowane. Mają kiepskie proporcje, niski sufit i zbyt mały metraż. Nie można od tak przebudować pomieszczeń a tym bardziej podnieść sufitu, ale na szczęście można zastosować kilka trików aby powiększyć optycznie pomieszczenie.
Na samym początku warto wynieść wszystkie meble i sprzęty z pomieszczenia i pomalować ściany na biało. Od razu widać różnicę gołym okiem. Aby stan sprzed malowania nie wrócił należy dokładnie przemyśleć ustawienie mebli lub pozbycie się ich nadmiaru aby nie zagracić pomieszczenia. Na szafach warto zamocować lustra, które dodatkowo powiększą optycznie pokój. Nie warto także zasłaniać okien firankami lub zasłonami, chyba że jest to szczególnie konieczne. Okno to jedno z ważniejszych elementów pomieszczenia, dlatego musi być odpowiednio wyeksponowane aby wpuszczało jak najwięcej światła słonecznego do środka.
Sposobów na optyczne oszukanie naszego mózgu jest wiele. Szczególnie ważna jest odpowiednia gra kolorem. Odważne, nasycone barwy w połączeniu z wzorami zmniejszają pomieszczenie, dlatego w małych wnętrzach zdecydowanie lepiej jest zastosować jasne, pastelowe barwy lub szarości. Biały sufit w połączeniu z łagodnym, błękitnym kolorem ścian sprawi wrażenie oddalonego od podłogi. Warto również zrezygnować z wykładzin i dywanów na rzecz parkietu, którego ukośne linie poszerzają pomieszczenie a światło się od niego odbija przez co wnętrze jest jaśniejsze. Pionowe linie na ścianach kierują nasz wzrok ku górze, więc warto zainteresować się takim wzorem.
Kolory we wnętrzu odgrywają szczególną rolę w życiu człowieka. Mogą motywować do pracy, rozleniwiać albo męczyć, a coś co na pierwszy rzut oka wygląda świetnie po dłuższym czasie może stać się uciążliwe. Dlatego, jeśli nie jesteśmy ekspertami w dziedzinie designu to warto ograniczyć się do odcieni żółci, bieli i innych łagodnych kolorów. Żółty dodaje energii i pobudza do życia, podobnie jak pomarańczowy i czerwony. Różowy kojarzy się z erotyką, to kolor osób lubiących doznania zmysłowe. Z kolei niebieski, barwa wody i nieba, jest chłodny i kojący, podobnie ja zielony, kolor nadziei, wiosny i przyrody.
Zasadniczo kolory możemy podzielić na kilka grup. Najbardziej neutralne są tak zwane barwy ziemi, czyli takie, które najczęściej występują naturalnie w przyrodzie. Można je dowolnie zestawiać i łączyć bez obaw, że przekombinujemy. Pastelowe barwy to jasne, nie odbiegające daleko od bieli. Je również można dowolnie zestawiać z innymi barwami, a takie połączenia będą uniwersalne i sprawdzą się w zdecydowanej większości wnętrz. Zimne barwy, takie jak niebieski czy szary polecane są do miejsc ciasnych i ciemnych, ponieważ rozjaśniają i optycznie powiększają pomieszczenie. Barwy ciepłe natomiast warto stosować na większych przestrzeniach i pomieszczeniach zorientowanych na stronę północną lub wschodnią.
Można nie wiadomo jak postarać się optycznie powiększyć pomieszczenie ale jeżeli na małej przestrzeni znajdzie się zbyt dużo mebli, to cały trud pójdzie na marne. Bardzo ważna jest swoboda oraz przestrzeń niezagospodarowana w żaden sposób. We wnętrzu naszego mieszkania powinniśmy czuć się przede wszystkim dobrze i wygodnie. Nie można na wszelką cenę szukać modnych rozwiązań, które akurat nie pasują do naszego wnętrza. Lepiej postawić na proste i klasyczne rozwiązania.
Komentarze (0)