Stiuk – efektowne dekorowanie ścian
Myli się ten, kto uważa, że ilość dostępnych technik dekoracyjnych nie umożliwia wykonania efektownego oraz niepowtarzalnego charakteru wnętrzom. Wśród najróżniejszych farb i technik dekoracyjnych jedna jest szczególnie godna uwagi. Jest to stiuk. Czym jest i dlaczego warto się nim zainteresować? Zapraszamy do lektury.
Stiuk znany jest od czasów starożytnego Rzymu
Rzymianie stosowali stiuk do wykonywania rzeźb oraz płaskorzeźb. Materiał imitując marmur, doskonale dekorował ściany. Poza erą starożytnego Rzymu, stiuk odniósł duży sukces również w sztuce mauretańskiej, starochrześcijańskiej, Ameryce prekolumbijskiej, a nawet w baroku i klasycyzmie. Wykorzystywany był do realizowania sztukaterii, tworzenia rzeźb oraz tynków. Do dziś masa ta uważana jest za świetny materiał dekoracyjny.
Stiuk – czym jest i jakie ma właściwości?
Pod tą enigmatyczną nazwą kryje się masa dekoracyjna, która wykonana jest z gipsu, zaprawy wapiennej lub ich mieszanek, a także z piasku lub proszku marmurowego. Stiuk umożliwia szybką aplikację oraz spore możliwości dekorowania pigmentami.
Po naniesieniu stiuku na powierzchnię niezbędne jest jego wygładzenie i wypolerowanie. W tym celu wykorzystuje się pacę wenecką. Poza tym stiuk można pokryć woskiem oraz namydlić. Doskonale imituje marmur, jest łatwiejszy w obróbce i niepomiernie tańszy.
Gdzie warto wykorzystać stiuk?
Stiuk idealnie nadaje się do dekorowania sufitów, ścian, filarów, kolumn i elewacji zewnętrznej. Świetnie sprawdzi się do pokrywania ścian w łazienkach i salonach. Dzięki wysokiej paroprzepuszczalności oraz odporności na rozwój bakterii, pleśni i grzybów, z powodzeniem może być stosowany również w kuchniach.
Dodatkowe zabiegi dekoracyjne i zabezpieczające
Po nałożeniu stiuku należy odpowiednio zabezpieczyć jego powierzchnię. Dzięki temu masa dłużej zachowa swoje parametry, uwydatni kolory oraz zostanie zabezpieczona przed czynnikami zewnętrznymi.
Jednym z popularnych zabiegów jest woskowanie. Proces ten należy rozpocząć minimum po dwóch tygodniach od położenia stiuku. Wosk cienkimi warstwami nakłada się pacą. Po przyschnięciu wosku należy go wypolerować za pomocą miękkiej szmatki. W ten sposób powtarzamy proces aż do zawoskowania całej powierzchni.
By uchronić stiuk przed zbyt dużą wilgotnością, stosuje się mydło dekoracyjne. Namydlanie wykorzystywane jest do hydrofobizacji, a także pielęgnowania stiuku wapiennego oraz tynków wapiennych. Roztwór mydła należy nanosić pędzelkiem i rozcierać pacą. Po nieznacznym wchłonięciu należy wypolerować powierzchnię – np. siatką foliową. Namydlanie możemy rozpocząć już po wyschnięciu finalnej warstwy stiuku.
Należy pamiętać, że stiuk składa się z dwóch elementów: mineralnej powłoki wykonanej z wapna gaszonego i mączki marmurowej oraz past barwiących dostosowanych do produktów wapiennych. Komplementarne rozwiązania umożliwiające stworzyć efektywną dekorację imitującą marmur znajdą Państwo w tym miejscu.
Materiał zewnętrzny
Komentarze (0)