Astygmatyzm i soczewki kontaktowe
Jedną z najczęściej występujących wad wzroku, obok daleko- i krótkowzroczności, jest astygmatyzm. Często zresztą występuje on w połączeniu właśnie z nimi. Co jest powodem astygmatyzmu i jak można go korygować? Odpowiadamy w niniejszym artykule.
Astygmatyzm – co to za wada?
Astygmatyzm, zwany też niezbornością, jest wadą wzroku związaną z kształtem rogówki. W normalnych okolicznościach rogówka jest okrągła, a promienie światła skupiają się w jednym jej miejscu, dając ostre, wyraźne widzenie. W przypadku astygmatyzmu rogówka jest nieregularna, lekko zakrzywiona. Porównuje się ją często do piłki do rugby albo do przekrojonego obwarzanka. Konsekwencją tej nieregularności jest fakt, że promienie światła skupiają się w dwóch osiach. Uniemożliwia to wyraźne widzenie przedmiotów. W zależności od stopnia nasilenia wady zakłócenia widzenia mogą być niemalże nieodczuwalne na co dzień lub uniemożliwiające prawidłowe funkcjonowanie. Nawet jednak w tym pierwszym przypadku lepiej zdecydować się na odpowiednio dobraną metodę korekcji wzroku, by nie narażać się na pogłębianie wady.
Jakie są objawy astygmatyzmu? Widziany obraz może być niewyraźny, lekko zamazany, o rozmijających się i zakrzywionych liniach pionu i poziomu. Zresztą jednym z testów na astygmatyzm, tak profesjonalnych, jak i przeprowadzanych w warunkach domowych, są właśnie tablice z prostymi, regularnymi liniami.
Jak korygować astygmatyzm?
Dwa najpowszechniejsze sposoby korygowania niezborności rogówkowej to okulary oraz soczewki na astygmatyzm, czyli tzw. toryczne. Skupmy się teraz na tym drugim rozwiązaniu, które nie jest może tak powszechne jak okulary, ale jednak coraz więcej osób na nie właśnie się decyduje.
Pierwszym krokiem przed zakupem soczewek torycznych zawsze musi być konsultacja ze specjalistą - lekarzem okulistą lub optometrystą. Wady wzroku – żadnej – nie można korygować samodzielnie, nie powinno się też używać parametrów z recepty okularowej do doboru soczewek kontaktowych. Specjalista sprawdzi, czy możemy nosić soczewki toryczne (zazwyczaj nie ma do tego przeciwwskazań) i wskaże możliwe do wyboru ich rodzaje.
Te zaś dzielimy przede wszystkim ze względu na czas noszenia. Mamy więc soczewki jednodniowe i miesięczne (ewentualnie dwutygodniowe). Jednodniowe są najmniej problematyczne w pielęgnacji, najbardziej higieniczne, chociaż też droższe od swoich miesięcznych odpowiedników. Zakłada się je rano, wieczorem natomiast zdejmuje i po prostu wyrzuca. Nie wymagają one więc wiele zachodu, a wiele osób uznaje je za najbardziej przyjazne dla oczu, zwłaszcza jeśli te są wrażliwe i mają skłonność do podrażnień. Inaczej ma się sprawa jeśli chodzi o soczewki toryczne miesięczne. Te mogą być używane przed 30 dni, są bardziej ekonomiczne, chociaż wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Po zdjęciu soczewek wieczorem należy przemyć je w specjalnym płynie oraz odłożyć do pojemniczka, również wypełnionego płynem. Szczególnym przypadkiem są soczewki toryczne o przedłużonym czasie noszenia. W tym przypadku nie jest koniecznie zdejmowanie ich wieczorem – można je nosić cały czas (do 30 dni), również podczas snu. Przynajmniej teoretycznie, bo zdaniem specjalistów powinny być zdejmowanie co kilka dni by przemyć soczewki i dać odpocząć oku. Takie rozwiązanie cenione jest np. przez osoby pracujące w nocy, w trybie zmianowym, rodziców wstających w nocy do dzieci czy też w przypadku, gdy regularnie zdarza się nam zasypiać w soczewkach.
Artykuł partnera
Komentarze (0)