Balustrady schodowe – bezpieczeństwo i wygoda
Podstawową funkcją balustrady jest zapewnienie bezpieczeństwa i wygody podczas użytkowania schodów oraz antresol. Stanowi ona także ważny element dekoracyjny, który potrafi wpłynąć na charakter danej konstrukcji schodów.
Z jednej strony balustrada jest po prostu elementem schodów, który miejscami wydaje się zbędny, zwłaszcza przy schodach wiszących. Z drugiej strony potrafi dodać uroku niejednej konstrukcji i zadbać o wygodę i bezpieczeństwo. To zwłaszcza ważne argumenty, jeżeli w domu znajdują się dzieci lub osoby starsze.
Balustrada musi spełniać pewne przepisy
Balustrady schodowe zgodnie z polskimi przepisami budowlanymi muszą być zabezpieczone od strony otwartej przestrzeni, jeżeli wysokość do pokonania przekracza 0,5 metra. W domach jednorodzinnych balustrada nie musi być montowana przy schodach, których maksymalna wysokość wynosi 1 metr oraz jeżeli są szersze od wejścia po obu stronach również o 0,5 metra. Dla schodów otwartych z jednej lub dwóch stron balustrada jest obowiązkowa. Jeżeli jednak są one ograniczone ścianami, to w takim wypadku wystarczy tylko zamocowanie balustrady.
Dla zapewnienia bezpieczeństwa optymalna wysokość balustrady powinna mieć co najmniej 0,9 metra. Należy także pamiętać o odpowiednich tralkach, które również stanowią ważny element zapewniania bezpieczeństwa. Przepisy jednakże nie określają jednoznacznie maksymalnej szerokości pomiędzy nimi. Jeżeli w domu mieszkają dzieci, powinno się tak wymierzyć szerokość, aby dziecko nie mogło przechodzić między tralkami. Warto także skorzystać z dodatkowych zabezpieczeń, które uniemożliwią wspinanie się po balustradzie lub nawet zapobiegną poruszaniu się po schodach bez nadzoru.
Jakie balustrady są do wyboru?
Rodzaj balustrady będzie bardzo zależał od tego jaki rodzaj schodów wybierze się do swojego wnętrza. W zależności od tego czy schody będą betonowe, drewniane czy z gotowych elementów, do wyboru są balustrady:
- Monolityczne – Pręty zbrojenia biegu schodów oraz balustrady są połączone, dlatego wszystko betonuje się zazwyczaj w tym samym czasie, aby konstrukcja stanowiła całość.
- Murowane – pełna balustrada powinna być tak wmurowana, aby zapewnić stabilność, natomiast metalowe łączniki są mocowane kołkami rozporowymi do płyty schodów oraz umieszczane w spoinach. Całość najczęściej jest wymurowana ceramiką lub z dodatkiem ozdobnego drewna.
- Ażurowe – to zestaw słupków nośnych i poręczy, które wypełnia się najczęściej tralkami. Zazwyczaj odstępy między nimi to 90 – 120 cm.
- Samonośne szklane – najczęściej stosowane przy schodach drewnianych. Nie wykorzystuje się tutaj słupków, ale montuje się je za pomocą specjalnych śrubek do policzka schodów, a wypełnienia między schodami a balustradą stanowi już samo szkło.
Balustrady potrafią być idealnym dopełnieniem w dekoracji schodów i nadać im odpowiedni charakter. Warto pamiętać, aby wybrać taki jej rodzaj, aby pasował do całości, zapewniał stabilność, bezpieczeństwo oraz wygodę.
Materiał zewnętrzny
Komentarze (0)