Dom czy mieszkanie?
Coraz więcej osób planujących zakup własnego lokum ma dylemat – kupić dom czy mieszkanie. A to dlatego, że budowanie domów staje się coraz popularniejsze, gdyż zalet mieszkania we własnym, nawet najmniejszym domku jest dużo więcej niż mieszkania w bloku. Kto będzie zadowolony z domu, a kto z mieszkania? Co jest kluczową kwestią przy wyborze jednej z tych dwóch opcji? Dlaczego coraz więcej osób decyduje się na dom?
Choć zalet mieszkania w domu jest zdecydowanie więcej niż w mieszkaniu w bloku, to jednak nie każdy będzie czuł się dobrze, mieszkając w domu. Warto zatem przeanalizować nie tylko same koszty budowy i utrzymania, ale przede wszystkim zastanowić się nad tym gdzie wolelibyśmy mieszkać.
Dla kogo dom, a dla kogo mieszkanie?
Jeśli ktoś od dawna marzy o tym, by zamieszkać we własnym domu, to raczej nie będzie zadowolony z mieszkania w bloku. I na odwrót, jeśli ktoś nie wyobraża sobie siebie w domu, to powinien wybrać mieszkanie. W tym wypadku wszystko zależy od preferencji. Choć oczywiście niezmiernie istotne są przede wszystkim koszty, to jednak najważniejsze jest to, by we własnych czterech kątach czuć się dobrze.
Zastanawiając się na odpowiedzią na pytanie dom czy mieszkanie, należy zadać sobie pytania: czy lubimy miejski hałas, czy chcemy mieszkać blisko centrum, czy marzymy o własnym ogródku, czy wystarczy nam balkon i wiele innych. Trzeba też zastanowić się na tym, czy będziemy mieć czas i chęć, by zajmować się domem, np. kosić trawnik, odśnieżać, dbać o obejście, wykonywać stosowne naprawy itp. Praktycznie wszystko można zrobić po swojemu i nie trzeba pytać administracji budynku, tak jak w przypadku mieszkania, o zgodę. Na swoim terenie można robić co się chce, a nawet hałasować, oczywiście bez przesady. A co najważniejsze, za ścianą nie ma żadnych sąsiadów, chyba że zdecydujemy się na dom-bliźniak.
Mieszkanie można kupić w stanie deweloperskim i wykończyć albo kupić już urządzone. Dom z kolei także można kupić, ale częściej się go buduje według własnej wizji, z pomocą architekta albo gotowego projektu. Takie gotowe projekty domów jednorodzinnych można zamówić w wielu firmach, jedną z nich jest Archeton.
Sprawa kluczowa, czyli koszty
Trudno powiedzieć jednoznacznie czy tańszy jest dom, czy mieszkanie. I nie chodzi tu jedynie o cenę zakupu, ale także, a może przede wszystkim utrzymanie. Zastanawiając się nad dylematem dom czy mieszkanie, kupcy często dochodzą do wniosku, zresztą słusznego, że nowe mieszkanie w centrum, a już zwłaszcza w tzw. apartamentowcu jest dużo droższe niż budowa domu i to pomimo znacznie mniejszego metrażu. Tańsze są mieszkania z rynku wtórnego i zlokalizowane na osiedlach z dala od centrum. Ale mając na uwadze cenę za metr kwadratowy mieszkania z rynku pierwotnego, nawet na peryferiach, to dom za miastem i tak będzie tańszy. Inaczej rzecz się ma z domami budowanymi na obrzeżach miast, gdzie działki bywają bardzo drogie.
Nie mniej istotne niż cena zakupu są koszty utrzymania domu i mieszkania. W przypadku mieszkań najwięcej kosztuje czynsz płacony spółdzielni albo wspólnocie mieszkaniowej. W czynszu zawierają się zaliczkowe opłaty za: zimną wodę i odprowadzenie ścieków, fundusz remontowy, wywóz śmieci, ogrzewanie, podatek od nieruchomości i utrzymanie części wspólnych. Dodatkowe opłaty ponoszone przez właścicieli mieszkań to koszty gazu, prądu, ubezpieczenia, telewizji, internetu, telefonu itp.
W przypadku domu największe koszty pochłania ogrzewanie, zwłaszcza gdy zimy są długie i mroźne. Inne opłaty to: prąd, zimna woda i ścieki plus telewizja, internet, telefon, podatek od nieruchomości i ubezpieczenie. Nie można liczyć na fundusz remontowy, więc za wszelkie naprawy trzeba płacić samodzielnie. A często mogą być to duże kwoty, np. w przypadku konieczności naprawy dachu.
Można powiedzieć, że koszty utrzymania domu i mieszkania są porównywalne, choć oczywiście właściciele domów zapłacą znacznie więcej za ogrzewanie w miesiącach zimowych, gdyż opłaty z tego tytułu nie są rozłożone tak jak w przypadku mieszkańców bloków równomiernie na cały rok. Gdy przeliczy się całkowite koszty utrzymania mieszkania i domu na metr kwadratowy powierzchni użytkowej, to korzystniej jednak wychodzi dom.
Dlaczego coraz więcej osób decyduje się na budowę domu?
Nie tylko ze względu na koszty. Głównie dlatego, że własny dom to własna, nieograniczona tak jak w bloku przestrzeń życiowa. W mieszkaniu ograniczają mała przestrzeń, uciążliwi sąsiedzi, brak ogródka, akustyka, problemy z parkowaniem, zazwyczaj mała łazienka i kuchnia itp. Większa przestrzeń życiowa daje większe możliwości jej swobodnej aranżacji. A już samo posiadanie ogródka, choćby najmniejszego, powoduje, że pojawia się przestrzeń do relaksu, zabaw z dziećmi i zwierzakami. W ogrodzie można także realizować swoje pasje, głównie te związane z roślinami, ale nie tylko.
Do głównych zalet budowy domu zalicza się:
§ możliwość wyboru jego wyglądu i układu funkcjonalnego
§ możliwość wyboru lokalizacji i otoczenia (peryferia miasta, tereny za miastem, wieś)
§ kontrolę kosztów i przebiegu inwestycji od etapu projektu do ukończenia prac (tu pomocny jest bardzo dobry kierownik budowy)
§ niezależność od sąsiadów, spółdzielni czy wspólnoty mieszkaniowej
§ ogród (nawet najmniejszy ogródek jest lepszy niż największy balkon czy taras).
Budując dom, można wynająć architekta, by zaprojektował go zgodnie z wizją inwestora albo można kupić gotowy projekt na przykład na stronie .
Pojedynek dom vs. mieszkanie wygrywa…dom
A zatem, jeśli porównać koszty zakupu i utrzymania metra kwadratowego powierzchni użytkowej domu i mieszkania, to korzystniej wypada dom. Oczywiście szacunek ten nie bierze pod uwagę zakupu samej działki pod budowę. Zastanawiającym się nad wyborem dom czy mieszkanie, warto poradzić budowę domu. Rzadko zdarzają się osoby narzekające na mieszkanie w domu z ogrodem.
Wiele przydatnych porad budowlanych można znaleźć na stronie firmy Archeton oferującej gotowe projekty domów jednorodzinnych: https://www.archeton.pl/technologie-budowlane.
Materiał zewnętrzny
Komentarze (0)