Duży dom – dużo obowiązków. Jak poradzić sobie z porządkami?
Wiele osób marzy o przestronnym domu lub dużym mieszkaniu. Choć wydaje się, że to rozwiązanie ma wyłącznie zalety, to warto dostrzec także pewne trudności związane z dużym metrażem. Jedną z najważniejszych kwestii jest porządkowanie tej przestrzeni. Jak sobie z tym poradzić?
Ilość bałaganu nie zawsze zależy od wielkości domu
Choć mogłoby się wydawać, że w dużym domu jest o wiele więcej sprzątania, to nie do końca jest to zgodne z prawdą. Na większej przestrzeni zmieści się więcej mebli, które pomieszczą w zamknięciu większość posiadanych przedmiotów, a to ograniczy zewnętrzny chaos wizualny i sprawi, że sprzątanie będzie łatwiejsze.
W dużych domach i mieszkaniach jest nieco większa przestrzeń wolna od mebli, dekoracji i detali. Ten metraż również wymaga odkurzenia lub umycia podłogi, ale łatwiej jest odkurzyć przestronny salon, w którym co chwilę nie potykamy się o sterty różnorodnych przedmiotów, niż ciasne pomieszczenie, gdzie znajduje się zdecydowanie za dużo mebli i drobiazgów.
Tym, czego nie można nie dostrzec, w przypadku dużego domu lub mieszkania, jest jednak większa powierzchnia podłóg, większe przyzwolenie do zbierania niepotrzebnych przedmiotów oraz więcej okien do umycia, a nawet więcej niż jedna łazienka, co także powoduje, że sprzątanie zajmuje więcej czasu. Na szczęście dziś nie brak różnorodnych rozwiązań, urządzeń, usług i ułatwień, które sprawią, że utrzymywanie czystości w dużym domu nie będzie aż tak trudne.
Podział obowiązków lub zlecenie sprzątania
W wielu domach, bez względu na zamożność rodziny, preferowane jest samodzielne wykonywanie obowiązków domowych. Jeśli chcemy, w miarę bezproblemowo, ogarniać domowe porządki, warto jasno określić, co należy do zadań poszczególnych domowników. Alternatywą dla takiego rozwiązania jest zatrudnienie osoby lub ekipy sprzątającej. Można praktykować je na co dzień lub zlecać wyłącznie generalne porządki sezonowe, przed ważniejszymi uroczystościami i przyjazdem gości. Nie jest to rozwiązanie na każdą kieszeń, ale w wielu wypadkach okazuje się, że zlecenie sprzątania nie nadszarpnęło domowego budżetu, a pozwoliło wygospodarować domownikom więcej czasu na własne zainteresowania, wspólne wyjścia czy zabawę z dziećmi.
Korzystanie z nowoczesnych sprzętów i gadżetów do sprzątania
Bez względu na to czy zdecydujemy się na zlecanie mycia okien firmie z zewnątrz, czy samodzielnie sprzątamy cały dom bez żadnych wyjątków, powinniśmy pomyśleć o doborze odpowiednich sprzętów, środków i gadżetów, które ułatwią sprzątanie. Jednym z bazowych rozwiązań, które są niezastąpione przy myciu podłóg, jest mop. Wiele osób preferuje zmywanie na mokro za pomocą ścierki, ale aż trudno wyobrazić sobie robienie tego w dużym domu. Mop ma tę przewagę nad ścierkami, że do jego użytkowania nie trzeba się za bardzo schylać i kucać, a jeśli wybierzemy model ze spryskiwaczem w drążku albo z wiaderkiem, będziemy mogli na bieżąco zwilżać go, oczyszczać i kontynuować mycie podłogi bez konieczności wymiany końcówki.
Kolejnym rozwiązaniem, które warto wziąć pod uwagę, jest myjka do okien z teleskopowym kijkiem. Trudno wyobrazić sobie umycie kilkunastu okien (w tym również wysokich okien balkonowych oraz okien dachowych) bez odpowiedniego sprzętu. Myjka do okien ze ściągaczką ułatwi uzyskanie czystej tafli szkła, a teleskopowy drążek umożliwi mycie wyżej położonych przeszkleń bez konieczności korzystania ze stołka lub drabiny.
Jeśli w domu znajdują się dywany, to niezastąpiony będzie dobry odkurzacz piorący. To sprzęt, który nie należy do najtańszych, ale za to umożliwia wyczyszczenie dywanów, wykładzin, a często także tapicerki. Przydatny może być również nie tylko odkurzacz piorący, ale także odkurzacz automatyczny, który działa samodzielnie i który można zaprogramować, by uruchamiał się o określonych porach w konkretne dni tygodnia. To rozwiązanie, które zdecydowanie ograniczy ilość czasu, jaką musimy poświęcać domowym obowiązkom.
Zaniechanie chomikowania niepotrzebnych rzeczy
To właśnie tendencja do zbierania setek niepotrzebnych produktów, drobiazgów, dekoracji, a nawet ubrań i kosmetyków sprawia, że tak trudno utrzymać porządek w domu i to bez względu na jego wielkość. Nie warto ulegać tej skłonności. Dobrym rozwiązaniem są regularne przeglądy zawartości szaf, szafek i komód i pozbywanie się przedmiotów, które nie są nam potrzebne. Jeśli nie chcemy się z nimi rozstawać ze względów ekonomicznych (bo kosztowały sporo lub szkoda nam je wyrzucić), można je komuś podarować lub nawet sprzedać. Minimaliści i osoby, które nie lubią otaczać się nadmiarem przedmiotów, zdecydowanie mniej czasu poświęcają na porządkowanie swoich domów, ponieważ nie muszą przestawiać, czyścić i segregować dziesiątek niepotrzebnych drobiazgów.
Sprzątanie nie jest raczej ulubionym hobby zbyt wielu osób. Większość z nas traktuje je w charakterze przykrego obowiązku, ale uporządkowana przestrzeń jest przyjemna do życia. Na szczęście nie brak dziś sposobów na to, by utrzymywać porządek w domach i mieszkaniach przy minimalnym nakładzie sił. Wystarczy pozbyć się niepotrzebnych przedmiotów, korzystać z nowoczesnych i funkcjonalnych urządzeń do sprzątania, a czasami także zlecać wykonywanie niektórych obowiązków.
Materiał zewnętrzny
Komentarze (0)