Jak zrobić klin do łupania drewna?
Łupanie drewna nie musi być trudnym i uciążliwym doświadczeniem. Wystarczy wybrać odpowiednie narzędzia.
Łupanie drewna może być łatwe i przyjemne
Najpierw sprawdź, czy masz odpowiedni sprzęt. Dla początkującego drwala siekiera może wydawać się najlepszym narzędziem do rozłupywania kłód, ale tak nie jest. Chociaż doskonale nadaje się do ścinania drzew i cięcia mniejszych kawałków drewna, lepszym, wyborem są kliny do łupania. Aby poradzić sobie z sękatymi kłodami podziurawionymi twardymi włóknami i nacięciami na gałęziach, które utrudniają rozłupywanie, powinieneś mieć pod ręką również trójkąt do podważania. Następnie przebierz się w ochraniacz (okulary ochronne, długie spodnie i solidne buty), aby uniknąć obrażeń.
Gdziekolwiek planujesz wykonać swoją pracę, ustaw krótki blok do rąbania — składający się z dużego, równego pnia drzewa lub podobnie krótkiego i szerokiego kawałka drewna — aby zwiększyć skuteczność i zmniejszyć ryzyko uszkodzenia narzędzia. Klocek do rąbania pomaga absorbować siłę każdego ciosu.
Nic nie jest bardziej frustrujące niż konieczność schylania się, aby wymienić kłodę za każdym razem, gdy w nią nie trafisz, lub podniesienia patyków, gdy drewno się rozłupuje. Rozwiąż ten problem, umieszczając jedną dużą „okrągłą” lub kilka mniejszych kłód razem w otworze opony (dobrze sprawdza się 15-calowa opona samochodowa), a następnie kładąc ją na szczycie klocka do rąbania. Nie tylko utrzyma to kłody na miejscu podczas huśtania, ale zmniejszy liczbę potrzebnych do ponownego ustawienia kłody lub zbierania kawałków drewna, zmniejszając w ten sposób obciążenie pleców.
Znajdź słabe punkty w kłodzie, miejsca, w których drewno naturalnie się rozłupuje, i uderz je najpierw, aby ułatwić cięcie. Na przykład pęknięcia, które rozchodzą się promieniście od środka, są optymalnym miejscem do rozpoczęcia. Wbrew powszechnemu przekonaniu, rozłupywanie drewna nie polega na brutalnej sile - sukces zależy od właściwego umieszczenia i prędkości uderzenia.
Używaj prawidłowej postawy – stopy rozstawione na szerokość barków. Następnie cofnij się o pół kroku. Trzymając młotek poziomo – w pasie wysoko – zegnij łokcie i unieś młotek nad głowę. Kiedy opuszczasz ramiona, skoncentruj się na prowadzeniu głowy narzędzia prosto przez kłodę. Niech ciężar narzędzia i siła grawitacji wykonają za ciebie pracę. Nie popełniaj powszechnego błędu wymachiwania narzędzie jak wahadłem.
Jeśli kłoda jest pokryta sękami lub jest zbyt gruba, czas włożyć kliny rozłupujące. Za pomocą narzędzia wbij klin głęboko w szczelinę, aby zwiększyć rozmiar rozłupania. Dodatkowa siła pojedynczego klina powinna załatwić sprawę, jeśli nie, wbij drugi klin w szczelinę po przeciwnej stronie kłody, aby utworzyć kolejną drzazgę. Przy odrobinie szczęścia ta kombinacja powinna zadziałać.
Klin do łupania drewna: jak go zrobić?
Jeśli chodzi o rozłupywanie kłód, jeśli zależy ci na maksymalnym komforcie i dźwigni, zaleca się użycie klina rozłupującego. Korzystanie z tego urządzenia ma wiele zalet, zwłaszcza w przypadku dużej ilości kłód do rozłupania. Jest to narzędzie w kształcie trójkąta na przenośnej pochyłej płaszczyźnie. Wiele osób, uważa, że zastosowanie klina rozłupującego daje znaczną przewagę mechaniczną ze względu na stosunek długości jego nachylenia do jego szerokości.
Krótki klin o szerokim kącie jest często bardziej skuteczny w szybszym wykonaniu pracy, chociaż ta wymaga większej siły w porównaniu z długim klinem o wąskim kącie. Wiele nowoczesnych klinów do łupania jest wykonanych z niezwykle wytrzymałej kutej stali, co pozwala na łatwe wbicie ich w kłodę, co pozwala na bardzo wydajne łupanie i cięcie. To proste narzędzie jest również bardzo wydajne w blokowaniu i łupaniu kłód.
Nawet dla początkujących, użycie klina rozszczepiającego jest dość łatwe. Najpierw umieszczasz klin w istniejącym pęknięciu w drewnie. Jeśli pęknięcie nie istnieje, możesz wbić je w kłodę młotem kowalskim lub grzbietem młota. Chociaż używanie klina rozszczepiającego jest łatwiejsze, to używanie tego urządzenia przez wiele godzin na pewno będzie obciążać kręgosłup, zwłaszcza jeśli nie jesteś do tego przyzwyczajony.
Sprawdzoną techniką jest użycie mocnych i prostych uderzeń w celu wbicia klina w kłodę lub klocek aż do rozłupania. Jeśli z jakiegoś powodu kłoda nadal nie pęka, wbij kolejny klin wzdłuż tej samej szczeliny, ale tylko bliżej krawędzi drewna. Kliny rozłupujące najlepiej sprawdzają się w sękatych kawałkach drewna i blokach o dużej średnicy.
Istnieje wiele czynników, które mogą wpływać na ogólną wydajność klina rozłupującego. Nieuwzględnienie ich może skutkować zakupem niewłaściwego typu klina lub klina zaprojektowanego z materiałów, lub wymiarów, które po prostu nie będzie nam przydatny.
Komentarze (0)