Lakierobejce do mebli - skuteczna ochrona na długi czas
Meble drewniane mogą zachować swą trwałość i świetny wygląd przez długie lata. Jednak, aby było to możliwe, należy właściwie o nie dbać i regularnie je odświeżać. Zastosowanie w tym celu lakierobejcy, to jeden z najlepszych sposobów na zabezpieczenie mebli wykonanych z drewna. Jak wybrać właściwą lakierobejcę?
Jeśli chcemy, by nasze meble drewniane służyły nam jak najdłużej i prezentowały się idealnie, musimy je właściwie zabezpieczyć. Lakierobejca to preparat, który wykorzystuje się w tym celu najczęściej. Warto po niego sięgnąć, ponieważ ma on zarówno funkcję ochronną, jak i estetyczną. A to wszystko dlatego, że jak sama nazwa zresztą wskazuje, jest to produkt łączący w sobie właściwości lakieru oraz bejcy. Lakierobejca jest więc po prostu lakierem z dodatkiem pigmentu, który umożliwia zabarwienie drewna, zachowując przy tym jego naturalny wygląd. Na rynku znajdziemy bardzo duży wybór wśród tych preparatów. A wśród nich różne konsystencje, właściwości i kolory. Lakierobejca idealna, czyli? Sprawdźmy jak wybrać odpowiednią.
Lakierobejca do drewna — kiedy warto po nią sięgnąć?
Lakierobejca to produkt, który dostępny jest w wielu wariantach o różnych właściwościach. Z tego też powodu jego zastosowanie jest naprawdę szerokie. Preparat sprawdzi się zarówno do mebli ogrodowych, jak i znajdujących się wewnątrz. Najczęściej jednak stosuje się go do renowacji mebli stosowanych w pomieszczeniach. Szczególnie świetne efekty gwarantuje, jeśli są to dość zniszczone i stare meble, zupełnie pozbawione blasku. Renowacja starych mebli przy użyciu lakierobejcy zapewnia doskonałe wykończenie, ponieważ produkt ten skutecznie odżywia drewno od wewnątrz oraz pozostawia na jego powierzchni zdrowy połysk. Prócz mebli, lakierobejcy możemy użyć do niemal wszystkich innych elementów drewnianych w domu. Świetnie sprawdzi się do odnowienia powierzchni blatów, ram obrazów i innych dekoracji.
Lakierobejca do mebli drewnianych — na co zwrócić uwagę przy wyborze?
Lakierobejce do mebli występuje w różnych odmianach. Wybór jest bardzo duży, dlatego też, jeśli planujemy przeprowadzenie prac renowacyjnych, musimy dobrze zastanowić się nad tym, jaka lakierobejca będzie dla nas odpowiednia. Należy wziąć przy tym pod uwagę wiele istotnych czynników. Przede wszystkim zadajmy sobie pytanie, jaki efekt chcemy osiągnąć oraz na jakim stopniu ochrony nam zależy.
Bardzo istotne jest także to, aby wybrać odpowiedni rodzaj lakierobejcy. Preparaty te dzieli się zazwyczaj ze względu na sposób rozcieńczania. Do pomieszczeń najlepiej sprawdzi się lakierobejca akrylowa. Jest wodorozpuszczalna, dzięki czemu szybko schnie i ma delikatny zapach. W przypadku mebli ogrodowych doskonałym wyborem będą zaś lakierobejce poliuretanowe, wykazujące dużą odporność na działanie czynników zewnętrznych.
Jak nakładać lakierobejcę?
Leśli lakierobejca do mebli została już wybrana, możemy przejść do malowania. Odnawianie mebli z użyciem tego produktu jest naprawdę proste. Pracę zacząć powinniśmy od usunięcia starych powłok malarskich, dokładnego oczyszczenia i osuszenia powierzchni. Im lepiej ją przygotujemy, tym bardziej zadowalający efekt osiągniemy.
Do nanoszenia preparatu należy użyć pędzla. Pozwoli on na bardzo precyzyjną aplikację oraz nałożenie cienkich warstw — a w tym przypadku jest to bardzo ważne. Kierunek pociągania pędzlem zawsze wyznaczać nam powinien rysunek słojów. Należy malować wzdłuż nich. Oczywiście przy nakładaniu lakierobejcy, musimy przede wszystkim kierować się zaleceniami producenta preparatu.
Komentarze (0)