Na co zwrócić uwagę, wybierając stół do salonu?
Choć dziś nieco marginalizowany, stół wciąż pozostaje nieodłącznym elementem wystroju naszych domów i mieszkań i trudno wyobrazić sobie bez niego w pełni funkcjonalny salon lub kuchnię.
Jeśli szukasz idealnego stołu do salonu, zanim zdecydujesz się na zakup tego typu mebla, zwróć uwagę na kilka elementów, które będą miały decydujący wpływ na wygodę jego użytkowania w przyszłości. O czym warto pamiętać, poszukując nowego stołu do niewielkiego mieszkania lub przestronnego domu?
Stół rozkładany czy w całości?
To jedno z zasadniczych pytań, na jakie powinna odpowiedzieć sobie każda osoba, która szuka nowego stołu do salonu. Jeśli dysponujesz salonem o niewielkim metrażu, jedną z najlepszych opcji będzie zakup stołu rozkładanego, który na co dzień zajmuje niewiele miejsca, ale w razie potrzeby może wyraźnie zwiększyć powierzchnię użytkową swojego blatu. Wybierając stół rozkładany do salonu, należy zwrócić uwagę na rodzaj zastosowanej w nim konstrukcji. Przed zakupem takiego mebla, warto upewnić się, czy po rozłożeniu stół będzie wciąż stabilny. Wiele konstrukcji takich stołów jest zbyt lekkich, przez co po rozłożeniu tracą one swoją stabilność. Wystarczy lekkie szturchnięcie nogą i cały stół zaczyna wibrować, co z pewnością nie jest oznaką jego stabilności. Warto wybierać takie stoły rozkładane, które uzupełnione są o dodatkowe nogi zapewniające lepsze podparcie w momencie rozłożenia blatu. To bardzo ważne, zwłaszcza w przypadku stołów prostokątnych, które w znaczący sposób powiększają oferowaną powierzchnię użytkową. Dobrym pomysłem może być również zakup stołu modułowego, z możliwością wyboru długości blatu. Taki stół rozkładany wyposażony jest zwykle w dwie lub trzy wkładki, dzięki czemu możemy swobodnie zdecydować, na jaką długość chcemy go rozłożyć.
Stoły z jednolitym blatem są na ogół stabilniejsze od stołów rozkładanych, zajmują jednak dużo miejsca, przez co sprawdzą się jedynie w przestronnych salonach, w dużych apartamentach lub domach jednorodzinnych. Jeśli zdecydujemy się na kupno mniejszej wersji takiego stołu, wtedy stracimy możliwości jego wykorzystania podczas organizacji przyjęć dla większej ilości osób.
Jaki kształt stołu i z czego stół powinien być wykonany?
Największą popularnością cieszą się stoły o klasycznym, prostokątnym kształcie, niekiedy z lekko zaokrąglonymi rogami. Współcześnie w sprzedaży znajdziemy również bogaty wybór stołów kwadratowych, owalnych i okrągłych. Tego typu konstrukcje, ze względu na charakterystyczny kształt, nie dają możliwości dostawienia do nich większej liczby krzeseł, przez co sprawdzą się jedynie wówczas, gdy nie planujemy przyjęć na większą liczbę gości. Jeśli chcemy organizować święta i różnego rodzaju imprezy towarzyskie, lepszym wyborem będzie prostokątny, najlepiej rozkładany stół, do którego w razie potrzeby dostawimy znacznie większą liczbę krzeseł, co zagwarantuje wysoki komfort siedzenia i jedzenia zaproszonym do naszego domu gościom. Jeśli chodzi o wybór materiału, z jakiego powinien być wykonany stół, najczęściej jest to lite drewno, które nadaje konstrukcji dużą wagę i związaną z nią stabilność. Oczywiście w nowoczesnych wnętrzach można pokusić się o wybór stołu wykonanego z tworzyw sztucznych lub metalu i wykończonego szklanym czy kamiennym blatem.
Komentarze (0)