Podłoga drewniana i panele – co wybrać?
Podłogi drewniane są zawsze eleganckie i wpisują się szczególnie mocno w klasyczne wnętrza. Drewno ma niepowtarzalny urok i wnosi do każdego pomieszczenia dużo ciepła i przytulności.
Panele drewniane - ciekawa alternatywa
W wielu domach królują parkiety drewniane, czyli trochę tańsze rozwiązanie niż lite drewno. Składają się z dwóch lub trzech warstw – na spodzie znajduje się zazwyczaj warstwa z najgorszego jakościowo drewna, w środku cienkie lamelki z iglastego drewna, a na wierzchu fornir, winyl lub wysokogatunkowe drewno. Panele mogą być na wierzchu laminowane bądź olejowane. Łatwe w montażu, wizualnie do złudzenia przypominają podłogę drewnianą. Wysokiej jakości panele są odporne na ścieranie, odkształcenia i wilgoć.
Panele laminowane
Tego typu panele są również często wybierane ze względu na wysoką trwałość i niską cenę. Tak samo składają się z trzech warstw. Na wierzchu znajduje się laminat lub papier dekoracyjny, w środku płyta HDF lub wiórowa, natomiast na dole także laminat czy kilka warstw papieru. W razie potrzeby można kupić panele pokryte kilkoma warstwami lakieru, aby były jeszcze mocniejsze.Oprócz tego, że są trwałe i praktyczne, bardzo łatwo je pielęgnować. Od strony estetycznej również wyglądają bardzo dobrze – szeroka paleta kolorów pozwala dobrać wymarzoną dla siebie barwę.
Lite drewno – komfort i elegancja
Podłogi z litego drewna zaskakują elegancją i wysokim efektem estetycznym. Tworzą ciepły, przytulny nastrój we wnętrzach klasycznych, rustykalnych i prowansalskich. Za ich pomocą można też kreować klimaty surowe i ascetyczne wizualnie, wszędzie tam, gdzie króluje stylistyka minimalizmu. Oprócz tego są bardzo wytrzymałe, przewyższają kilkukrotnie pod tym względem panele drewniane, których wierzchnia warstwa ma ok. 3 mm. Lita deska ma ich ok 20. Unikalne rysunki słoi na drewnie robią niesamowite wrażenie wizualne. Wystarczy zajrzeć na jedną ze stron sklepu, oferującego dobrej jakości podłogi drewniane, np. tutaj http://www.drexpol.com.pl/, aby utwierdzić się w tym przekonaniu.
Drewno można poddawać okresowej renowacji, dlatego zawsze będzie wyglądać efektownie. Drewniane podłogi doskonale izolują zarówno termicznie, jak i akustycznie. Stwarzają też idealne warunki termiczne, dzięki współpracy z temperaturą i wilgotnością powietrza. Co więcej, nie przyciągają kurzu, ponieważ na zewnętrznej warstwie drewna tworzy się powłoka antystatyczna.
Decydując się na taki rodzaj podłogi trzeba jednak pamiętać, aby dobrze ją zabezpieczyć. Niestety, drewno podatne jest na zarysowania, co jest ich jedną z nielicznych wad. Na pewno nie będą się ścierać i co ważne, naturalnie starzeją się, zmieniając delikatnie wybarwienie, zależnie od rodzaju drewna. Nabiera ono głębszego odcienia, staje się brązowo-pomarańczowe czy bursztynowe. Jest to proces jak najbardziej naturalny.
Po krótkim przedstawieniu trzech różnych rozwiązań trudno jednoznacznie orzec, co będzie najlepsze. Na pewno podłogi drewniane są bardzo przytulne, mocne i wyglądają oryginalnie. Mają swój urok, który tworzy w każdym domu niebywałe klimaty.
Komentarze (0)