Pora spać! Wybieramy materac do sypialni
Problemy ze snem dotykają ogromne rzesze ludzi, którzy przez to muszą zmagać się z ciągłym zmęczeniem, kłopotami z koncentracją i innymi dolegliwościami utrudniającymi codzienne funkcjonowanie. Stres, zła dieta, nieregularny tryb życia - powodów tego typu trudności może być wiele. Czasem jednak, by się z nimi uporać, wystarczy zdecydować się na jeden, dobrej jakości produkt. Mowa tu oczywiście o materacu, który powinien spełniać kilka, jakże istotnych kryteriów.
Tu jednak często pojawia się problem - jakie bowiem powinny być to kryteria? Co wpływa na jakość snu? Czy materac może mieć wpływ na kondycję kręgosłupa i mięśni? Tego typu pytania w sieci pojawiają się bardzo często. Warto więc poszukać odpowiedzi i sprawdzić, jakież to produkty można znaleźć na rynku.
Komfortowy sen na dużym materacu - jakie wymiary będą optymalny?
Odpowiedź na tak postawione pytanie może okazać się bardzo prosta - materac powinien bowiem pasować do ramy łóżka. Koniec historii. Załóżmy jednak na chwilę, że kompletowanie łóżka zaczynamy właśnie od materaca. Wbrew pozorom, jego wymiary mają znaczenie kluczowe. Zawsze lepszym wyborem okaże się produkt zbyt duży niż zbyt mały. Nawet wówczas, gdy miałby on ograniczyć nieco przemieszczanie się po sypialni.
Na małym materacu trudno przyjąć wygodną pozycję, która pozwoli odpocząć mięśniom, a przy okazji zapewni właściwe podparcie dla kręgosłupa. To właśnie pozycja podczas snu w dużej mierze decyduje o tym, czy budzimy się wypoczęci czy obolali. Powykręcane plecy bądź pozostawanie przez większość noc bezruchu przełoży się na intensywny ból i wiele innych trudności.
Jak więc dobrać wymiary materaca? Wiele zależy od naszej postury. W przypadku długości zawsze należy dodać sobie co najmniej 15 cm. Najlepszym wyborem dla większości osób okaże się model o długości 200 cm. Jeśli zaś chodzi o szerokość, osobom szczupłym zaleca się, by wynosiła ona co najmniej 90 cm. Łatwo więc wywnioskować, że jedna osoba powinna celować w materac 90x200 (https://www.twojemeble.pl/meble/materace/rozmiar/90x200). Nieco inaczej wygląda sytuacja, gdy potrzebujemy nieco więcej miejsca, by się „rozłożyć” lub gdy łóżko ma służyć również drugiej osobie.
Wtedy szerokość powinna wynieść od 110 do nawet 180 cm. Zawsze warto „przymierzyć” materac, by zyskać pewność, że zapewni on komfortowy odpoczynek, bez konieczności przyjmowania nienaturalnej pozycji, która niepotrzebnie obciąża kręgosłup i sprawia, ze mięśnie nie odpoczywają.
Materace:
Idealny materac, czyli jaki? Zwróć uwagę na istotne parametry?
Długość i szerokość materaca w sposób znaczący wpływa na komfort snu. Nie są to jednak jedyne kwestie, które warto poddać dogłębnej analizie. Nawet jeśli kupimy materac 140x200 tylko dla siebie, nie możemy mieć pewność, że okaże się on optymalnym wyborem, jeśli nie zwrócimy uwagi na sposób jego wykonania. Jak się bowiem okazuje, parametrów, które nie powinny ujść naszej uwadze, jest bardzo dużo. Przestrzegamy przed wyborem pierwszego lepszego produktu. W ten sposób łatwo bowiem o pomyłkę, która może okazać się bolesna. I to dosłownie. Co więc warto sprawdzić.
- Materiał materaca. Biorąc to pod uwagę, wymienić możemy kilka popularnych rodzajów omawianych produktów, które wybierane są najczęściej. Jednym z nich będzie materac lateksowy, który wyróżnia się sporą sprężystością i odpornością na odkształcenia. Taki produkt okażę się dobrym wyborem dla alergików, gdyż wyróżnia się właściwościami antygrzybicznymi i antybakteryjnymi. Doskonałe dopasowanie do ciała zapewnia natomiast materac piankowy. Sama pianka musi być jednak dobrej jakości, by po pewnym czasie nie straciła ona swoich parametrów. Sprawdzić warto też materace termoplastyczne, które dostosowują się do temperatury ciała, jak również modele sprężynowe.
- Twardość. Materace dzielą się na trzy rodzaje - zbyt twarde, zbyt miękkie i idealne. Żeby w łatwy sposób znaleźć ostatni produkt, należy zwrócić uwagę na poziomy twardości materaca. Są 4 poziomy - H1, określający materac miękki, przeznaczony dla osób o wadze poniże 60 kg, H2 dla osób ważących między 60 a 80 kg, H3, czyli materace średnio twarde (waga ciała 80-100 kg) i H4, czyli poziom zalecany osobom ważącym więcej niż 100 kg.
- Dodatki. Mowa tu o rozwiązania, na które decydują się producenci chcąc przyciągnąć uwagę konsumentów. Nie muszą to być jednak wcale chwyty reklamowe, które w żaden sposób nie przenoszą się na rzeczywisty komfort snu. W wielu materacach stosowane są bowiem technologie gwarantujące lepszą cyrkulację powietrza, skuteczne odprowadzanie wilgoci czy też odpowiednie dopasowywanie się materaca do sylwetki. Zawsze warto więc dokładnie sprawdzić, w jaki sposób materac został wykonany. Krótka analiza użytych technologii zdecydowanie ułatwi wybór optymalnego produktu.
Ile kosztuje dobry materac? Czy jego zakup zrujnuje mój budżet?
Na koniec pozostała nam kwestia ceny, która dla wielu osób jest tą decydującą. Nie zawsze jest to dobre podejście. Zakup taniego materaca co prawda uchroni nas przed dużymi wydatkami, jednak może również sprawić, że zdecydujemy się na coś słabej jakości.
Produkty cenionych producentów nie kosztują mało, czasem nawet trzeba zapłacić ponad tysiąc złotych. Zwłaszcza gdy interesuje nas materac 160x200 lub większy. Jeśli jednak spełnia on kryteria, o których mówiliśmy wcześniej, będzie to naprawdę przydatna inwestycja, którą odczujemy już po kilku dniach. Wysoki komfort snu przełoży się na prawdziwy odpoczynek, dzięki któremu nasze mięśnie w końcu odetchną.
Artykuł partnera
Komentarze (0)