Pralka – jak wybrać tę odpowiednią?
Rozwój urządzeń AGD sprawił, że obecnie mamy dostęp do wielu nowoczesnych rozwiązań, które zdecydowanie skracają i ułatwiają realizację domowych czynności. Tyczy się to także prania.
Dzisiejsze pralki dają nam ogromne możliwości dostosowania ich pracy do konkretnych potrzeb i wymagań. Nowe technologie, z których korzystają sprawiają natomiast, że usunięcie wielu plam stało się o wiele łatwiejsze niż jeszcze kilka lat temu. Oczywiście nie oznacza to, że wybór pralki może przebiegać w sposób nieprzemyślany – zawsze znajdzie się bowiem model, który tylko z pozoru oferuje to, co większość. W rzeczywistości, ze względu na chęć obniżenia ceny, producenci korzystają z wątpliwej jakości materiałów, które sprawiają, że początkowe oszczędności okazują się wyłącznie pozorne.
Co więc zrobić, aby nie nadziać się na złudną okazję i wybrać pralkę, która okaże się odpowiednia? Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na szereg istotnych parametrów technicznych, decydujących o możliwościach interesującego nas urządzenia.
Szukamy pralki idealnej
Zanim przejdziemy do opisywania wszystkich niezbędnych funkcji oraz poszczególnych parametrów, warto na chwilę zatrzymać się przy rodzajach pralek. Mowa w tym miejscu o sposobie ich montażu. Wymienić możemy bowiem zarówno urządzenia wolnostojące, jak i do zabudowy.
Pierwsze z nich gwarantują swobodę, która związana jest z tym, że możemy je zamontować w dowolnym miejscu, bez konieczności oglądania się na wystrój pomieszczenia. Oczywiście zawsze istnieje ryzyko, że nasza pralka nie będzie pasować. Jeżeli chodzi o modele do zabudowy, możemy je całkowicie „zakryć”, niejako wtapiając ją w całą aranżacją łazienki, pralni lub innego pomieszczenia, w którym zostanie ona zamontowana.
Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, pozwalające na utrzymanie spójności wystroju. Pamiętać należy jednak, że każda pralki do zabudowy, zmywarki do zabudowy czy lodówki będą kosztować więcej niż modele wolnostojące.
Poza sposobem montażu, pralki dzielimy również ze względu na sposób ładowania prania. Wymienić możemy tu modele ładowane od frontu lub od góry. Te drugie zalecane są do mieszkań o małym metrażu. Zakupić możemy również urządzenia typu slim, które charakteryzują się naprawdę kompaktowymi rozmiarami.
Istotne funkcje i parametry
Skoro wskazaliśmy, jakie rodzaje pralek znajdziemy w sklepach, możemy przejść do wspomnianych parametrów i obsługiwanych funkcjach. Na co warto zwrócić uwagę?
-
Funkcje i technologie. Oczywiście każda pralka musi zagwarantować dostęp do podstawowych programów prania, dostosowanych do delikatnych ubrań, mieszanych tkanin czy też dywanów. Dobrej jakość urządzenie pozwoli nam również uruchomić program skrócony oraz ekologiczny.
Jeżeli chodzi natomiast o różnego rodzaju dodatki, wspomnieć można chociażby o technologii Eco Bubble, która wykorzystywana jest przez pralki Samsunga. Polega ona na generowaniu bąbelków powietrza, dzięki którym środek piorący rozpuszcza się szybciej i lepiej wnika w ubrania. Poza tym wymienić możemy funkcje odpowiedzialne za kontrolę piany, równomierne rozłożenie ładunku pralki czy też dodatkowe zraszanie wstępne.
-
Pojemność. Powinna zostać dostosowana do naszych potrzeb. Pralki przeznaczone dla jednej lub dwóch osób zazwyczaj wyróżniają się pojemnością na poziomie 5 kg. W przypadku urządzeń dla większej liczby osób, wartość ta powinna być co najmniej 2 razy wyższa.
-
Klasa energetyczna. Często bagatelizowany parametr, który jednak ma spore znaczenie. Informuje nas bowiem o tym, jak dużo energii potrzebuje pralka podczas pracy. Klasa A+++ oznacza modele najbardziej energooszczędne, natomiast klasa D wskazuje na pralki najgorsze pod tym względem.
-
Firma. Częstym wyznacznikiem jakości danego urządzenia jest renoma producenta, który odpowiada za jego przygotowania. Analizując obecna ofertę rynkową, szczególnie polecana jest pralka Bosch, która występuje w wielu odmianach, dostosowanych do potrzeb konkretnych użytkowników. Co ważne, korzysta ona z wielu nowych technologii.
Artykuł sponsorowany
Komentarze (0)