Uprawa awokado w domowych warunkach - co warto wiedzieć?
Zdrowe właściwości awokado uczyniły ten owoc bardzo popularnym w całej szerokości geograficznej. Awokado jest łatwo dostępne w wielu sklepach, ale nie każdy wie, że posadzone w doniczce rośnie szybko i staje się piękną dekoracyjną rośliną o intensywnie zielonych liściach. Zdarza się, że kwitnie i owocuje, ale są to sytuacje bardzo rzadkie.
Uprawa awokado od pestki do drzewka - jak zrobić to dobrze?
Naturalnym klimatem dla owoców awokado jest subtropikalny amerykański i tropik. Tamtejsze drzewa osiągają nawet 20 m wysokości. Drzewo to wydaje pestkowe owoce, które są niektórym znane pod nazwą smaczliwki. Sam owoc dojrzewa jakieś pół roku i może ważyć nawet kilogram. Niestety, większość z nas zna mniej okazałe owoce awokado. Egzemplarze ze sklepowej półki są dużo mniejsze i często niedojrzałe. Mimo tego można kupić smaczne owoce, a zachowana pestka może być nasionem nowej rośliny doniczkowej.
Pestka awokado może kiełkować w wodzie lub możemy posadzić ją w ziemi. Co więc wybrać? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Obydwa sposoby uprawy awokado są właściwe. Pestka zanurzona w wodzie dość szybko kiełkuje, a ta posadzona w ziemi potrzebuje więcej czasu. Sadząc awokado w ziemi musimy przygotować głęboką doniczkę, podłoże i coś, co posłuży do przykrycia naszej uprawy - na przykład kawałek plastikowej butelki czy przezroczystą folię. To taka namiastka szklarni. Świeżo wyjętą pestkę umieszczamy na podłożu i wciskamy tak, aby węższa część wystawała nieznacznie ponad ziemię. Jeśli chodzi o odczyn podłoża powinien być on obojętny. Dobrze jest więc wymieszać ziemię z perlitem lub urzyć mieszanki piasku i torfu. Całość podlewamy i przykrywamy donicę po to, aby utrzymać w niej wysoką wilgotność.
Awokado zimą - jak o nie zadbać?
Awokado posadzone w ten sposób powinno wykiełkować po jakiś dwóch miesiącach. Przez cały ten czas powinno znajdować się w ciepłym i nasłonecznionym miejscu. Przede wszystkim musimy wiedzieć, że awokado nie toleruje chłodu, więc podczas wietrzenia mieszkania zimą, donice należy ściągnąć z parapetu. Nasłonecznienie powinno być również umiarkowane. Roślinę najlepiej ustawić przy oknie usytuowanym na południowy-wschód lub południowy zachód. Latem można nawozić awokado co dwa tygodnie.
Młode awokado szybko rośnie wzwyż. Aby temu zapobiec najwyższe pędy należy przycinać. Drzewka awokado uprawiane w domowych warunkach wyglądają niezwykle efektownie, mogą osiągnąć rozmiary, które utrudniają przytrzymywanie rośliny w mieszkaniu. Idealnym miejscem więc będzie przydomowa oranżeria. W polskim klimacie rośliny te prawie nigdy nie owocują, ale mogą zdobić wnętrza. Warto zwrócić uwagę na to, że ogrodnicy, którzy mieli okazję obserwować kwiaty tego gatunku nie byli zachwyceni ich zapachem. Jest on bardzo intensywny, a owoce zwykle pojawiają się na drzewkach, którym zapewniono idealne warunki. Nie będzie to jednak wcześniej niż 5 lat od założenia uprawy. Nie znaczy to jednak, że trzeba wcześnie rezygnować z uprawy, ponieważ aspekt estetyczny też ma znaczenie.
Dowiedz się więcej na: https://ladnydom.pl/pestka-awokado-jak-z-pestki-wyhodowac-drzewko-awokado
Komentarze (0)