Zaplanuj przeprowadzkę z głową
Zmiana miejsca zamieszkania wiąże się z koniecznością dopełnienia wielu formalności oraz przygotowaniem mebli, przedmiotów codziennego użytku i wielu rzeczy osobistych do przewozu do nowego domu. Natłok spraw i obowiązków, które się z tym wiążą, może przytłaczać. Dlatego przygotowania do przeprowadzki warto rozpocząć dużo wcześniej, by uniknąć stresu pakowania w ostatniej chwili.
Kto choć raz przeżył przeprowadzkę obejmującą konieczność przewożenia wszystkich użytkowanych w domu rzeczy, wie doskonale, że jest to ogromne przedsięwzięcie logistyczne. Do tego dochodzi jeszcze konieczność zmiany adresów w bankach, urzędach i wielu innych instytucjach. Jak sobie z tym poradzić i nie zwariować?
Zacznij od check listy
Dla wielu osób może się to wydawać zabawne, ale ja zapewniam, że działa doskonale. Przygotowania warto rozpocząć przynajmniej 3 miesiące przed planowanym terminem przeprowadzki. Już wtedy warto przygotować sobie listy niezbędnych do wykonania i zabrania rzeczy. Zdecydowanie powinny być przynajmniej dwie takie listy. Na jednej z nich warto zapisać wszystkie instytucje, w których będziemy musieli zmienić dane dotyczące adresu zamieszkania wraz z datami, w jakim terminie te zmiany powinny nastąpić.
Na drugiej warto zrobić spis rzeczy, które można spakować (i ewentualnie przewieźć, jeśli istnieje taka możliwość) dużo wcześniej oraz takich, których będziemy używać do ostatniego dnia przed przeprowadzką. Wśród tych, które nie będą nam już potrzebne, powinny się znaleźć: sezonowa, nieużytkowana aktualnie odzież; rzadko wykorzystywane naczynia; większość książek itp. Należy przy tym pamiętać, że każde spakowane pudełko powinno zostać odpowiednio opisane. Najlepiej, jeśli umieścimy na etykietę z listą rzeczy, jakie znalazły się w środku oraz nazwą docelowego pomieszczenia w nowym mieszkaniu.
Pamiętaj o akcesoriach do pakowania
Oprócz sporządzenia odpowiednich list ważne jest też właściwe przygotowanie przewożonych przedmiotów. Fakt, że wiele z nich to rzeczy, które w transporcie mogą ulec uszkodzeniu, wymusza na nas zastosowanie gwarantujących ich bezpieczeństwo materiałów. Odpowiednie akcesoria do pakowania można znaleźć na stronie E-hurtownia-opakowan.pl. Należy tu wymienić kartony tekturowe, które na nasze szczęście dostępne są w wielu różnych rozmiarach. Dzięki temu możemy je wykorzystać zarówno do pakowania przedmiotów wielkogabarytowych, jak i kilku niewielkich przedmiotów.
Szczególnej uwagi wymaga pakowanie przedmiotów wrażliwych na wstrząsy oraz inne uszkodzenia mechaniczne. Chodzi tu przede wszystkim o elektronikę, sprzęt RTV oraz szkło. W tym przypadku do zabezpieczania warto wykorzystać wypełniacze do paczek. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów wypełniaczy, dzięki czemu z łatwością dopasujemy je do konkretnego przedmiotu oraz rozmiarów paczki. Jako wypełniacz mogą posłużyć: poduszki powietrzne, folia bąbelkowa oraz skropak.
Folia bąbelkowa jest też idealnym materiałem do amortyzowania drgań i wstrząsów. Sprawdza się więc doskonale do owijania przedmiotów wrażliwych na uszkodzenia, takich jak porcelana albo elektronika. Z kolei folia stretch przyda się, jeśli zechcemy kilka mniejszych paczek połączyć w jedną dużą. Dzięki temu transport przedmiotów stanie się znacznie łatwiejszy.
Przeprowadzka nie musi przerastać naszych możliwości. Wystarczy odpowiednio się do niej przygotować. Podjęcie właściwych kroków warto podjąć dużo wcześniej. Dzięki temu nic nas nie zaskoczy, a całe przedsięwzięcie zakończy się sukcesem.
Materiał zewnętrzny
Komentarze (0)