Jak dbać o rośliny doniczkowe zimą?
Należy zapewnić roślinom odpowiednią ilość światła, oszczędnie podlewać, nawozić, utrzymywać odpowiednią temperaturę i sprzątać po podlewaniu. To od nas zależy, jak będą wyglądały nasze rośliny, gdy powitamy nową porę roku. Oto kilka wskazówek, jak dbać o rośliny doniczkowe.
Zima jest najtrudniejszą porą roku dla większości roślin doniczkowych. Często jest to dla nich próba przetrwania, w wyniku której ich wygląd jest zagrożony. Zima to czas, kiedy dni są krótkie, a rośliny nie otrzymują wystarczającej ilości światła słonecznego do wzrostu. Chociaż byłoby to idealne rozwiązanie, nie zawsze jest to możliwe.
Jak dbać o rośliny w domu
Łatwiej byłoby przetrwać w okresie silnego niedoboru światła, gdybyśmy nie ogrzewali naszych domów. Sztucznie podnoszona temperatura powoduje, że rośliny wypuszczają nowe liście, które są blade, marudne i chlorotyczne. Rośliny domowe stają się słabsze, bardziej podatne na choroby i szkodniki, nie spełniają swojej funkcji dekoracyjnej w pomieszczeniu. Warto wiedzieć, jak pomóc swoim zielonym przyjaciołom przetrwać ten trudny czas.
Czy po zimie należy wymienić ziemię w doniczce?
Zima to czas odpoczynku dla roślin doniczkowych. Wszystko zmienia się wraz z nadejściem wiosny (marzec), kiedy to rozpoczyna się proces rozwoju. Jest to czas na przegląd roślin, ocenę ich kondycji i przygotowanie do następnego sezonu. Jest to najlepszy czas na przesadzanie kwiatów doniczkowych. Jest to bardzo proste. Rośliny przesadzamy, gdy przestają pasować lub ich korzenie zaczynają wyrastać z doniczki. Przesadzanie i wymiana ziemi da więcej miejsca do wzrostu, a także zapewni nowe podłoże, które jest bardziej stabilne i dostarcza więcej składników odżywczych. Młode, zdrowe rośliny powinny być przesadzane raz w roku. Starsze rośliny powinny być przesadzane co 2-3 lata. Większe rośliny o silnym wzroście wymagają jedynie ponownego przesadzenia lub uzupełnienia górnej warstwy.
Mimo, że rośliny domowe pochodzą głównie z lasów tropikalnych, to zimą radzą sobie lepiej ze względu na niższe temperatury. Temperatura w dzień waha się w granicach 15-17°C, a w nocy 10-12°C. Niestety nie zawsze jesteśmy w stanie zapewnić im takie warunki. Jeśli to możliwe, przechowuj je w dobrze oświetlonym korytarzu, na klatce schodowej lub werandzie. Jeśli nie ma możliwości zapewnienia chłodniejszego miejsca, odsuńcie rośliny od źródeł ciepła.
Podlewanie - najważniejsza zasada
Istnieją gatunki, które mogą wytrzymać wysokie temperatury w pomieszczeniach, takie jak pachypodium (palma madagaskarska), sanseweria i zamoculcas. sukulenty, pachypodium (palma madagaskarska), sanseweria lub zamoculcas. Ogrzewanie domu może również powodować spadek wilgotności względnej. Powoduje to zwijanie się liści, brązowienie i wysychanie. Rośliny są bardziej narażone na ataki przędziorków. Im bardziej wilgotny jest pokój, tym więcej należy podjąć, aby utrzymać wilgoć wokół roślin. Codzienne zraszanie jest najlepszym sposobem na podlewanie roślin - jeśli powietrze jest suche - jest najłatwiejsze. Rośliny zimowe wymagają mniej podlewania, dlatego wystarczy je podlewać raz na 1,5 tygodnia. Do kontroli suchości lepiej używać drewnianego patyczka lub dotykać gleby.
Więcej na temat pielęgnacji roślin przeczytasz TUTAJ
Rośliny doniczkowe: Pielęgnacja i czyszczenie
Dodatkową korzyścią dla roślin jest możliwość usunięcia kurzu z ich liści, co ułatwia oddychanie przez ich aparaty szparkowe. Czyste liście absorbują więcej światła. Można je czyścić przefiltrowaną, destylowaną wodą. Zapobiegnie to powstawaniu białych przebarwień na liściach. Inną opcją jest delikatne umycie liści wodą z dodatkiem soku z cytryny. Dobrym pomysłem jest nie spryskiwanie liści wodą. Kiedy temperatura spada w nocy, wilgotne liście są bardziej podatne na działanie patogenów grzybowych. Nasze rodzime paprocie i rośliny egzotyczne, takie jak monstera, uwielbiają mieć podwyższoną wilgotność powietrza w pomieszczeniach. W tym celu można zastosować specjalne nawilżacze powietrza. Można je również wykorzystać jako dekorację wnętrza. Przesadzanie roślin należy pozostawić do wiosny. Rośliny będą wtedy naturalnie pobudzone do wzrostu. Nowa ziemia jest bogata w składniki odżywcze, stworzona specjalnie dla konkretnej rośliny. Każda roślina doniczkowa jest wyjątkowa i ma swoje własne naturalne środowisko. Ważne jest, aby zwrócić uwagę na to, która roślina doniczkowa wymaga torfu, keramzytu czy podłoża do storczyków.
Nawozy do roślin doniczkowych
Wiosną należy pozostawić kwestię nawożenia roślin doniczkowych. Rośliny powinny być w stanie uśpienia podczas zimy. Trudno jest osiągnąć ten stan, jeśli ogrzewamy dom, a rośliny nie odczuwają żadnej różnicy. Można znaleźć nawozy, które są odpowiednie na zimę i jesień. Dobrym pomysłem jest również stosowanie ich w większym rozcieńczeniu niż produktów wiosennych i letnich. Dzięki temu rośliny będą mogły w pełni wykorzystać swój potencjał.
Komentarze (0)