Jak ręcznie usunąć pniaki po karczowaniu drzew?
Pniak to pozostałość po ściętym drzewie. Można go wykorzystać jako siedzisko lub kwietnik, ale jeśli Twój ogród jest mały i nie masz wystarczająco dużo ziemi, będziesz musiał usunąć pniak z ziemi.
Istnieje wiele sposobów na pozbycie się karpia. Aby usunąć karpia mechanicznie, można wynająć koparkę lub urządzenie frezujące. Będziesz musiał zrobić to inaczej, jeśli masz mały ogród lub istnieje szansa, że maszyny lub pojazdy uszkodzą inne rośliny. Usuwanie ręczne jest najłatwiejsze, ale też najdroższe i najtrudniejsze. Można to zrobić z odrobiną samozaparcia, ale nie bez dużej siły. Można również użyć sprzętu mechanicznego. Można to zrobić za pomocą różnych urządzeń spalinowych, ale wiąże się to ze znacznymi kosztami. Można też usunąć pień chemicznie, ale i tak trzeba będzie później wykopać pozostałości. Istnieje szansa zatrucia, jeśli ktoś ma zwierzęta domowe lub dzieci. Ostatnią opcją jest spalenie pniaka, ale z tym też jest problem. Ognisko nie jest możliwe na każdej posesji.
Ręczne usuwanie pnia
Można to zrobić tylko przy użyciu odpowiedniego sprzętu. Istnieje wiele narzędzi, których możemy użyć. Niektóre z nich są niezbędne, podczas gdy inne są po prostu przydatne. Szpadel, siekiera i motyka z widłami to najbardziej podstawowe narzędzia. Przydatne są również maczeta i tasak. Do cięcia pniaków można użyć specjalnej rozłupywarki do kłód. Ma ona długą rękojeść i szeroki klin. Przydaje się do precyzyjnego cięcia karp. Można też użyć szlifierki do pniaków. Piła łukowa, piła ręczna, piła łańcuchowa lub jednoręczna piła spalinowa są dobrymi narzędziami do cięcia kłód. Jednak najlepiej jest nie używać pił spalinowych do cięcia korzeni lub jakiejkolwiek części bryły korzeniowej w ziemi. Może to spowodować uszkodzenie sprzętu i odpryskiwanie kamieni.
Znajdowanie korzeni
Aby odsłonić grubsze korzenie, należy wykopać szpadlem rów wokół pnia. W zależności od gatunku drzewa rozróżnia się trzy rodzaje systemów korzeniowych: system korzeniowy palowy, w którym korzenie główne sięgają pionowo do ziemi; system korzeniowy poziomy, w którym korzenie rozgałęziają się płasko przy powierzchni ziemi; lub system korzeniowy ukośny (korzenie w kształcie serca rosnące zarówno pionowo, jak i ukośnie). Aby uzyskać najlepszy dostęp, odsłonięte korzenie należy wykopać tak głęboko, jak to możliwe. Można je również wykopać od dołu. Warto wypróbować inną metodę, jeśli trudno jest znaleźć korzenie lub jest ich zbyt dużo.
Usuwamy korzenie
W zależności od grubości korzeni można użyć narzędzi wymienionych powyżej. Do drobniejszych korzeni wystarczy piła teleskopowa. Grubsze korzenie można przyciąć ręcznie lub siekierą. Nie zaleca się przycinania korzeni piłą łańcuchową. Może ona spowodować uszkodzenia, jeśli uderzy w kamień. Należy usunąć jak najwięcej korzeni.
Wyciągamy korzenie
Po usunięciu grubszych korzeni, wytrząsamy ziemię wokół pniaka. Następnie za pomocą motyki wyciągamy mniejsze korzenie. Przy usuwaniu mniejszych korzeni można je również nieco przyciąć. Będzie je wtedy znacznie łatwiej usunąć.
Usuwamy karpy
Po usunięciu wszystkich korzeni, powinieneś być w stanie łatwo ujarzmić bryłę korzeniową. Być może trzeba będzie kopać głębiej, a następnie podważyć ją łopatą. Będzie to trudniejsze, jeśli mamy do czynienia z systemem korzeniowym palowym. Aby usunąć główne korzenie, należy sięgnąć pod pień. W tym celu należy najpierw wykopać ziemię pod pniakiem. Jeśli nadal masz problemy z usunięciem bryły korzeniowej, możesz zawiązać wokół niej liny i wyciągnąć ją za pomocą wyciągarki samochodowej (jeśli jest dostępna). Przywiązywanie liny do haka samochodowego nie jest dobrym sposobem na wyciągnięcie bryły korzeniowej. Może się to okazać niebezpieczne. Jeśli bryła korzeniowa jest bardzo duża i trudna do wyciągnięcia, można użyć łuparki do drewna.
Zakopujemy dół
Po usunięciu pnia, musimy go zakopać. Najlepiej użyć żyznej ziemi - jeśli zamierzamy sadzić w tym miejscu. Ziemia, którą zasypujemy dół, pozostaje niezagęszczona. Może się zdarzyć, że po zasiedleniu terenu trzeba będzie dosypać więcej ziemi, aby wyrównać teren. Karczowaniem drzew może zająć się specjalistyczna firma. Warto jednak zrozumieć, co dla firmy oznacza karczowanie, a także kiedy się ono kończy. Usługa ta jest często wykonywana przez firmy, które usuwają tylko pień nad ziemią, a korzenie pozostawiają na miejscu.
Więcej metod usuwania pni drzew znajdziesz na https://frezfactory.pl/usuwanie-pni/tvbl/usuwanie-pniakow-porady-techniki-i-metody.html
Komentarze (0)