Jak unikać błędów w stosowaniu nawozów dla roślin?
Nawożenie roślin to jeden z najistotniejszych zabiegów, które wykonujemy aby zapewnić roślinom należytą pielęgnację. Prawidłowe nawożenie bywa skomplikowane i brak teoretycznego przygotowania skutkuje częstym popełnianiem błędów w tym zakresie. Dlatego każdy, kto chce wspomóc swoje rośliny odpowiednim rodzajem i dawkowaniem nawozu, powinien wiedzieć, na jakie potencjalne błędy szczególnie zwrócić uwagę, aby zrobić to prawidłowo.
Stosowanie dawek „na oko”
Jednym z najczęściej popełnianych błędów jest stosowanie nawozów mineralnych bez odmierzania ich prawidłowej dawki. Przenawożenie (zbyt wysoka dawka) lub zbyt mała ilość nawozu mogą przyczynić się do zasolenia gleby lub dostarczenia roślinom nadmiaru składników odżywczych lub też spowodować, że rośliny otrzymają ich o wiele za mało. Każda z tych ewentualności może rośliny osłabić, osiągniemy więc skutek odwrotny do zamierzonego.
Aby prawidłowo określić optymalną dawkę nawozu, powinniśmy zwrócić uwagę na chemiczny skład gleby – badania takie można przeprowadzić w laboratorium Okręgowej stacji Chemiczno – Rolniczej.
Jeśli nie mamy takiej możliwości, w określeniu optymalnej dawki pomocna będzie obserwacja roślin wskaźnikowych, które mogą wskazać, jaki składnik już przeważa w podłożu oraz jaki jest rodzaj gleby (lekka czy ciężka).
Rezygnacja z naturalnych nawozów
Poważnym błędem jest dostarczanie roślinom wyłącznie substancji odżywczych z nawozów mineralnych (sztucznych), niezawierających w składzie mikroorganizmów glebowych i materii organicznej. Nawozy sztuczne powinny być stosowane równolegle z naturalnymi, takimi jak kompost czy obornik.
Brak nawożenia azotem
Zapominanie o nawozach azotowych lub ich zbyt późne stosowanie również może odbić się niekorzystnie na stanie roślin, ponieważ to właśnie azot odpowiada za rozwój zielonej masy i szybki wzrost. Jego zbyt późne podanie może przedłużyć wegetację roślin a przez to utrudnić przygotowanie się do zimowego okresu spoczynku. Przedłużona wegetacja opóźnia twardnienie pędów drzew i krzewów i wydłuża okres wzrostu traw i bylin, przez co stają się one bardziej podatne na działanie mrozu. Nawożenie azotem prawidłowo przeprowadza się najpóźniej do końca lipca.
Zły dobór nawozów i brak kontroli terminu przydatności
Nawozy przeterminowane, źle dobrane pod względem dawki lub rodzaju roślin, dla którego są przeznaczone, mogą wyrządzić więcej szkody, niż pożytku bo tym bardziej prawdopodobne jest w tych przypadkach zastosowanie niewłaściwego stężenia.
W nawozach przeterminowanych niektóre składniki mogą ulec wietrzeniu lub wchodzić ze sobą w reakcje chemiczne o nieprzewidywalnych skutkach.
Komentarze (0)