Piwonie - wyjątkowe kwiaty ogrodowe
Piwonie to rośliny ozdobne, z których większość to gatunki pochodzące z terenów Europy i Azji Mniejszej o klimacie umiarkowanym, a dwa z nich wywodzą się z zachodniego wybrzeża Ameryki Północnej. Najpiękniejsze odmiany są dziełem hodowców z Chin, którzy zaczęli uprawę piwonii już ok. 1500 lat temu.
Nazwa tej rośliny najprawdopodobniej pochodzi z greckiej mitologii i została zaczerpnięta od antycznego Paionasa. Oznacza to w tłumaczeniu "kwiat Apollina", czyli boga słońca. Apollo, wg mitów, był uczniem boskiego lekarza Asklepiosa i używał rośliny o nazwie paionia do kurowania ran walczących w bitwie trojańskiej.
Charakterystyka piwonii
Piwonie to rośliny długowieczne, o okazałych pojedynczych, pełnych lub półpełnych kwiatach, zazwyczaj o zapachu cytrusowym, występujące w wielu kolorach, tj. biały, żółty, purpurowy, różowy. Istnieją także odmiany dwubarwne. Większość z nich to byliny lub niewysokie krzewy. Liście piwonii są sezonowe a korzenie drewniejące. Jest to jedna z popularniejszych roślin ogrodowych. Uprawia się ją ze względu na wysoką dekoracyjność kwiatów. Piwonia występuje w ok. 35 gatunkach, spośród których najbardziej rozpowszechnione są: piwonia chińska, drzewiasta i lekarska.
Najpopularniejsze gatunki i odmiany piwonii
Piwonia chińska tworzy kępy o wysokości do 100cm. Zbudowana jest z bulwiastych korzeni i sztywnych pędów. Kwitnie pod koniec maja. Jej kwiaty są jednymi z największych wśród piwonii i przybierają barwy od białej, różowej i czerwonej, rzadziej żółtą.
Piwonia drzewiasta, nazywana również krzewiastą, to gatunek, który ostatnimi czasy cieszy się coraz większym zainteresowaniem osób uprawiających ogrody. Kwitnie w maju i czerwcu, wydając kwiaty w różnych kolorach - białym, fioletowym, różowym, czerwonym i żółtym jak również dwubarwne.
Piwonia lekarska jest ceniona i uprawiana ze względu na swoje pełne i duże kwiaty, koloru różowego i czerwonego. Zakwita w maju i jest rośliną wykazującą właściwości lecznicze. Do kuracji wykorzystuje się odwar z korzeni i napar z kwiatów. Wykazuje ona działanie przeciwskurczowe, uspokajające, polecana jest również w łagodzeniu AZS, bóli reumatycznych czy nerwowości.
Wśród najbardziej rozpowszechnionych i lubianych piwonii chińskich do najciekawszych odmian należą:
- dr Alex Fleming - o pełnych kwiatach w kolorze różowym
- Shirley Temple - o czysto białych kwiatach, o średnicy 15cm
- Sarah Bernard - o kwiatach jasnoróżowych
- Primavera - o pojedynczych anemonowych biało-żółtych kwiatach
- Coral Sunset - o półpełnych łososiowych kwiatach.
W sklepie online firmy BENEX znaleźć można więcej odmian piwonii ogrodowych. Kłącza piwonii od BENEX to gwarancja odmiany oraz wspaniałe kwiaty w ogrodzie.
Sadzenie i pielęgnacja piwonii
Piwonie mają określone upodobania stanowiskowe. Miejsce ich uprawy powinno być nasłonecznione, na otwartej przestrzeni, lecz chroniące od wiatru. Piwonia lubuje się w glebie żyznej, o średniej zwięzłości, dużej zawartości próchnicy i umiarkowanie wilgotnej. Sadzenie odbywa się na przełomie sierpnia i września.
Piwonie potrzebują dużo przestrzeni, dlatego sadzi się maksymalnie dwie rośliny na 1m2. Rośliny umiejscawia się w ziemi dość płytko -ok. 3-4 cm pod ziemią. Piwonie wymagają również czasu na zaaklimatyzowanie się w nowym miejscu, stąd nie powinno się ich przesadzać - opóźnia to ich kwitnienie. Odpowiednia pielęgnacja piwonii zapewnia ich harmonijny wzrost przez 10-15 lat. Potrzebuje ona do tego celu umiarkowanie wilgotnego podłoża, a u podstawy łodyg warto usypać kopczyk z kory lub trocin, aby zapobiec rozwojowi chwastów. Nawożenie piwonii należy wykonać nawozem mineralnym lub naturalnym na wiosnę, natomiast jesienią warto zastosować ściółkowanie obornikiem. Rozmnażanie piwonii odbywa się przez podział karpy korzeniowej lub odrosty.
Piwonie to rośliny, które chętnie uprawiane są przez miłośników ogrodu. Ich różnorodność pod względem gatunków i barw pozwala na tworzenie fantazyjnych kompozycji w ogrodzie jak i w wazonie. Stosowanie odpowiedniej uprawy i pielęgnacji daje możliwość cieszenia się pięknymi kwiatami i cudownym zapachem przez kilkanaście sezonów.
Artykuł zewnętrzny
Komentarze (0)