Jaki wybrać pulsometr?
W dzisiejszych czasach, zwłaszcza w okresie wiosennym i letnim, nie trudno dostrzec na chodnikach biegaczy. Niektórzy trenują profesjonalnie, inni chcą po prostu zadbać o zdrowie lub zrzucić zbędne kilogramy. Wiadomo jest, że bieg to doskonała forma aktywności fizycznej, która wzmacnia organizm, polepsza kondycję, zwiększa wydolność i pozytywnie wpływa na układ krążenia czy układ odpornościowy. Aby skuteczniej realizować trening, warto zaopatrzyć się w specjalne urządzenie pomiarowe – czym są pulsometry i jaki model najlepiej kupić?
Pulsometr nie jest sprzętem obowiązkowym dla biegacza, ale może bardzo pomóc przy realizacji treningu. Zazwyczaj zaopatrują się w tego rodzaju urządzenia osoby uprawiające sport regularnie od wielu lat, aby świadomie polepszać swoje wyniki. Jednak pulsometry mogą także przydać się początkującym biegaczom – dzięki nim będą mogli obserwować reakcje swojego organizmu i dostosowywać intensywność ćwiczeń do własnych możliwości. Co jeszcze warto wiedzieć o pulsometrach?
Funkcje pulsometrów
Dla niektórych pulsometry mogą się wydawać jedynie zbędnymi gadżetami, ale wystarczy dowiedzieć się, jakie funkcje oferują, aby szybko zmienić nastawienie. Przede wszystkim jednak warto pamiętać, że bardzo drogie i zaawansowane pulsometry nie przydadzą się początkującym biegaczom, bowiem nie będą potrafili ich w pełni wykorzystać. Na sam początek przygody z bieganiem lepiej postawić na modele nieco tańsze, ale praktyczniejsze.
Czym tak naprawdę jest pulsometr? To urządzenie elektroniczne najczęściej w postaci zegarka z wyświetlaczem na rękę, który pełni rolę odbiornika. W skład pulsometru wchodzi także czujnik: może on być zamontowany bezpośrednio w pasku zegarka lub w specjalnej opasce, którą podczas uprawiania aktywności fizycznej należy założyć na klatkę piersiową. Dzięki temu sprzęt dokładnie monitoruje pracę serca, co jest jego podstawowym i najważniejszym zadaniem. Jednak pulsometry mogą także wyświetlać wiele innych danych. Jakie informacje przekazują pulsometry?
a)Czas trwania aktywności fizycznej.
b)Przebyty dystans.
c)Aktualna, średnia i maksymalna prędkość.
d)Ilość spalonych kalorii.
e)Kadencja.
f)Podsumowanie wyników treningu.
g)Wydolność.
h)Temperatura.
Dlaczego warto posiadać pulsometr?
Z całą pewnością pulsometr to niezwykle przydatne urządzenie. Początkujący biegacze z jego pomocą mogą monitorować swój trening i jednocześnie własny organizm, dzięki czemu o wiele łatwiej jest ćwiczyć z odpowiednią intensywnością, a co za tym idzie wydajniej. Pulsometry to także świetne narzędzia do pomocy przy układaniu planów treningowych i analizy treningów. Mogą również stać się świetną motywacją do dalszej pracy i uzyskiwania coraz lepszych wyników. Należy jednak zawsze pamiętać, aby nigdy nie podążać ślepo za liczbami, a jedynie rozsądnie wspomagać się nimi.
Najlepsze pulsometry
Nie jest łatwo zdecydować, jaki pulsometr najlepiej nabyć, aby spełnił swoje zadanie. Na rynku dostępnych jest mnóstwo tego rodzaju urządzeń. Przede wszystkim nigdy nie należy kupować pulsometru z nadmierną ilością funkcji, jeśli dopiero zaczyna się przygodę z bieganiem. Warto wybierać modele z kodowaniem sygnału – dzięki temu nie trzeba się obawiać, że pulsometr będzie działał niepoprawnie, jeśli w pobliżu będą znajdowały się osoby z podobnymi urządzeniami. Dobry pulsometr to także taki, który pozwala na przesył danych do komputera, często dokonuje pomiarów (np. co sekundę) i nadaje wyraźny sygnał dźwiękowy, jeśli została przekroczona wartość tętna maksymalnego.
Materiał zewnętrzny
Komentarze (0)