Bezpieczne i skuteczne czyszczenie dachu z blachy
Czyszczenie dachu z blachy to jedna z czynności, które mają wpływ nie tylko na estetykę budynku, ale też jego kondycję techniczną. Mając to na uwadze, należy zadbać o regularne wykonywanie prac konserwujących, które polegają na usuwaniu zabrudzeń i rdzy oraz nakładaniu warstwy zabezpieczającej. Dowiedz się więcej o tym, jak wygląda bezpieczne i skuteczne czyszczenie dachu z blachy.
Dach po latach traci swój blask
Niestety, nawet najlepsze pokrycie dachowe, po pewnym czasie traci swój pierwotny blask oraz kolor. Gdyby chodziło wyłącznie o kwestię estetyki, wiele osób nie zwróciłoby na to uwagi. Niestety, trzeba mieć świadomość, że na dachu mogą też zachodzić szkodliwe procesy – rozwój korozji oraz porostów nierzadko narusza konstrukcję pokrycia i sprawia, że traci ona swoje parametry wytrzymałościowe. Chcąc uniknąć poważniejszych usterek, a także mając na uwadze przywrócenie dachowi pierwotnego wyglądu, polecane jest regularne czyszczenie dachu, a także malowanie.
Bezpieczne czyszczenie dachu – na czym polega?
W pierwszej kolejności apelujemy o to, aby unikać samodzielnych prób czyszczenia dachu. Brak odpowiedniego sprzętu, preparatów, doświadczenia może prowadzić do wypadków, a także nieprawidłowej realizacji prac na pokryciu dachowym. To zadanie lepiej powierzyć specjalistom mającym wiedzę o przeprowadzania czynności alpinistycznych, w tym czyszczenia oraz malowania dachu z blachy.
Ważne jest też zastosowanie odpowiednich środków, które będą bezpieczne dla ludzi i środowiska naturalnego.
Od czego zależy skuteczność czyszczenia dachu?
Czyszczenie dachu sprawdza się tylko wtedy, gdy jest wykonane starannie. Prace składają się z wielu etapów – od przygotowania powierzchni, czyli oczyszczenia jej i odtłuszczenia, przez mycie pod ciśnieniem i czyszczenie mechaniczne rdzy, aż po dwukrotne malowanie na gorąco. Najlepiej tutaj sprawdza się malowanie natryskowe z wykorzystaniem agregatu hydrodynamicznego z podgrzewaniem przepływowym. Za każdym razem indywidualnie ustala się rodzaj powłoki (jej jakości, grubości i szczelności) w zależności od tego, jakie są oczekiwania inwestora oraz potrzeby danego dachu.
Efekty czyszczenia i malowania dachu
Czy dach, narażony na działanie czynników pogodowych, w tym słońca, wilgoci, mrozu ma szansę wyglądać tak, jak zaraz po ukończeniu prac dekarskich? Okazuje się, że tak, pod warunkiem regularnego czyszczenia i malowania powłoki.
Ważne jest wcześniejsze ustalenie, jakie są oczekiwania inwestora i jakich efektów może on oczekiwać. Na bardzo zniszczonych, zardzewiałych powłokach nie zawsze udaje się przywrócić pełen blask, jednak kondycja dachu i tak ulega znacznej poprawie. Do najważniejszych efektów prac zalicza się:
- usunięcie ognisk korozji,
- usunięcie porostu, mchu,
- odświeżenie koloru,
- wypełnienie szczelin.
Jeżeli widzisz, że dach Twojego domu wymaga odświeżenia, to nie zwlekaj z wezwaniem ekipy specjalistów, którzy ocenią jego kondycję, zaplanują prace i wykonają je z zachowaniem najlepszych standardów.
Artykuł partnera
Komentarze (0)