Dlaczego budownictwo szkieletowe jest najlepszą alternatywą dla domów tradycyjnych?
Chcesz chronić środowisko przed całkowitym spustoszeniem? Wybierając odpowiednie materiały budowlane, masz szansę ograniczyć wpływ budownictwa na klimat. Okazuje się, że tradycyjne budownictwo odpowiada za 39% globalnego ocieplenia. Dane są zatrważające i jeżeli nie zmienimy podejścia do wielu aspektów naszej codzienności, grozi nam prawdziwa katastrofa ekologiczna. Niektórzy twierdzą, że już mamy z nią do czynienia. Najlepszym sposobem na ograniczenie emisji gazów cieplarnianych jest decydowanie się na drewno budowlane, zamiast na cegły czy pustaki. Budownictwo drewniane jest znacznie bardziej ekologiczne i przyjazne dla środowiska.
Szybsza budowa, mniejszy wpływ na środowisko
W ciągu kilku tygodni możesz zbudować dom, do którego skonstruowania zostanie wykorzystane np. drewno KVH. Prefabrykowane elementy, które z niego powstają, są w całości dostarczane na plac budowy. Zadaniem ekipy budowlanej jest jedynie je złożyć, a to w przypadku obiektu o powierzchni 150 m2 zajmuje do 3 dni! Szybko, prawda? W przypadku tradycyjnego budownictwa nie jest to możliwe, ze względu na wiele prac mokrych, które wymagają wyschnięcia, aby można było ruszyć z dalszą częścią budowy.
Domy szkieletowe buduje się szybko, sprawnie, a za całą budowę odpowiada jedna ekipa budowlana, której celem jest połączenie dostarczonych na plac budowy elementów. Krótszy czas budowy powoduje, że cały proces nie ma aż tak dużego wpływu na środowisko naturalne. Jednocześnie, szybsza budowa oznacza także mniejsze koszty, które wiążą się z wynajęciem ekipy budowlanej. Sam zakup drewna jest również korzystniejszy niż tradycyjnych materiałów budowlanych.
Domy szkieletowe są neutralne klimatycznie. Co to oznacza?
Te dane powiedzą Ci bardzo dużo: przy budowie 6-kondygnacytjnego obiektu powstającego w technologii szkieletowej, emitowanych jest o 1,4 tysięcy ton mniej CO2, niż przy konstruowaniu betonowych konstrukcji o podobnych parametrach technicznych. Sami widzicie, jak szkodliwe jest wykorzystywanie dotychczas uważanych za najlepsze materiałów budowlanych.
Jeżeli chcesz zrobić coś dobrego dla planety, zacznij świadomie wybierać produkty, z których korzystasz. Technologia budownictwa prefabrykowanego jest absolutnie przyszłością. Już teraz widać zmiany w podejściu inwestorów, którzy są uświadomieni w tym, jak szkodliwe jest budownictwo tradycyjne. Domy drewniane niczym nie odbiegają pod względem funkcjonalności od tradycyjnych. Są ognioodporne, jest w nich ciepło i przytulnie. Decydując się na zmianę materiału tradycyjnego na ekologiczny, masz szansę wywołać pozytywne efekty dla środowiska.
Domy szkieletowe są energooszczędne
Inwestorzy decydują się coraz częściej na budowę domów szkieletowych, ze względu na możliwość poczynienia oszczędności w kwestiach eksploatacyjnych. Utrzymanie domu drewnianego jest znacznie tańsze, ponieważ po prostu jest on energooszczędny. Opłaty w budynkach powstających w technologii szkieletowej są nawet o 40% niższe niż w obiektach tradycyjnych. Spora różnica, prawda? W skali roku generuje to naprawdę duże oszczędności.
Dzięki temu, że do ogrzania domu potrzeba będzie mniej energii, ponieważ z natury jest on ciepły, latem nie trzeba stosować klimatyzacji, ponieważ w budynku jest chłodno, a w dodatku można korzystać z chłodnego powietrza pozyskiwanego z wentylacji mechanicznej z rekuperacją, także wpływ takich budynków na środowisko jest dużo mniejszy.
Domy szkieletowe są w każdym aspekcie dopasowane do potrzeb użytkowników
Domy powstające w technologii szkieletowej jest przystosowane w każdym aspekcie do potrzeb mieszkańców, a co za tym idzie, uwzględniają korzystny układ pomieszczeń. Niskim nakładem finansowym jesteś w stanie zbudować dom, w którym po prostu będzie Ci się dobrze mieszkało. Będzie w nim wszystko, czego potrzebujesz do spokojnego życia.
Niskie koszty eksploatacji, o których była mowa wcześniej są dodatkowym aspektem, który powoduje, że inwestycja w budownictwo szkieletowe jest jak najbardziej opłacalna.
Wdrażaj zasady zrównoważonego rozwoju wraz z technologią drewnianą
Zrównoważony rozwój jest tematem, którym absolutnie musisz się zainteresować, jeżeli chcesz stworzyć żyć ekologicznie. W całej Unii Europejskiej obowiązuje trend, który warto naśladować. Jaki? Zwiększa się zalesienie terenów. W Polsce również pod tym względem jest coraz lepiej. Każdego roku sadzi się coraz więcej drzew.
Lekkie konstrukcje drewniane, do jakich zaliczane są domy szkieletowe, wpisują się w zasady zrównoważonego rozwoju. Dzieje się tak, ponieważ podczas ich budowy zużywa się o połowę mniej materiałów niż przy konstrukcjach tradycyjnych. Krótki jest również czas ich budowy. Ponadto, domy szkieletowe stanowią mniejsze obciążenie dla atmosfery także w momencie ich regularnego użytkowania. Wszystko to powoduje, że są w pełni ekologiczne, energooszczędne i korzystne dla inwestorów.
Nie ulewa wątpliwości, że technologia szkieletowa jest przyszłością budownictwa zarówno w Polsce, jak i na całym świecie. Zastępowanie materiałów tradycyjnych drewnianymi to fakt, z którym należy się pogodzić. Dla inwestorów jest to na pewno dobra wiadomość, ponieważ ceny drewna konstrukcyjnego i tak są niższe niż najlepszych tradycyjnych materiałów budowlanych.
Komentarze (0)