Ile kosztuje remont łazienki? Ile kosztują materiały, a ile robocizna?
Remont łazienki zwykle jest sporym wyzwaniem. Jest to związane z koniecznością zdecydowania się na wykorzystanie konkretnych materiałów wykończeniowych, od których uzależniony jest wygląd łazienki, ale także przez wysoki koszt tego przedsięwzięcia. Ile może kosztować remont?
Usuwanie starej glazury i terakoty
Glazury łazienkowej można się pozbyć korzystając z młotka oraz mesla. Osoby, które mają taką możliwość powinny użyć młotowiertarki pneumatycznej, która jest wyjątkowo przydatna podczas kucia. Kłopotliwą kwestią jest pozbywanie się gruzu – konieczne jest zapakowanie go w wytrzymałe worki i wywiezienie go na wysypisko. Na rynku działają firmy, które oferują podstawienie pod wskazany adres ciężarówki lub kontenera i wywiezienie gruzu. To wygodne rozwiązanie, bowiem niewiele osób ma do dyspozycji ciężarówkę.
Przygotowanie podłoża do dalszych prac
W wielu łazienkach, w których ma być przeprowadzany remont, ściany oraz podłogi są krzywe. W takim przypadku konieczne jest sprawienie, aby były one równe, a kąty między nimi były kątami prostymi. Pierwszym krokiem jest usunięcie ze ścian materiałów wykończeniowych (płytki, okładziny, itp.). Następnie należy wyrównać ściany – można na nie nanieść zaprawę podkładową, lub ułożyć suchy tynk. W pierwszym przypadku konieczne jest rozrobienie zaprawy z wodą i zaaplikowanie jej na wcześniej zagruntowaną ścianę. Przy użyciu długiej stalowej płyty zbierany jest nadmiar masy, a następnie przystępuje się do wyrównania powierzchni. Do dalszych prac można przystąpić po upływie doby. W przypadku użycia zaprawy lub tynku należy wstrzymać się z kolejnymi pracami przez kilka dni.
Po pozbyciu się starej posadzki, oczyszczeniu oraz zagruntowaniu powierzchni można rozpocząć wyrównywanie podłogi przy użyciu masy samopoziomującej. Kiedy zostanie rozrobiona wodą staje się półpłynna, dzięki czemu po aplikacji na podłoże łatwo się rozprowadza, a następnie tworzy gładką powierzchnię. Niestety ten sposób wyrównywania podłoża sprawdza się wyłącznie w przypadku niedużych krzywizn. W przypadku większych należy posłużyć się klasyczną zaprawą podkładową.
Przyklejanie mozaiki oraz dużych płytek
Od rozmiaru płytek uzależnione jest to w jaki sposób będą prowadzone prace remontowe. Płytki mające bok o długości powyżej 50 cm są stosunkowo trudne w układaniu. Należy zwracać uwagę na to, aby klej dokładnie wypełniał przestrzeń pomiędzy kolejnymi płytkami.
Na ściany warto wybrać gęste mieszanki, które nie spłyną z powierzchni ściany. Klej na płytki nanoszony jest na podłodze, na spodnią część płytki. Warstwa kleju nie powinna być cieńsza niż 5 mm. Kładąc płytki na podłogi można zdecydować się na półpłynne zaprawy, które łatwo rozlewają się po powierzchni i dokładnie wypełniają przestrzeń pod nią, dzięki czemu nie ma ryzyka powstania pustek powietrznych.
W przypadku mozaiki klej powinien być dostosowany do konkretnego typu okładziny. Płytki mozaiki są niewielkie, dlatego też w tym przypadku ryzyko pojawienia się pustek powietrznych jest nieduże. Tego rodzaju płytki są łączone w kwadraty o boku około 30 cm, dlatego też praca z nimi jest szybka i przyjemna. Co ważne podczas układania płytek warto skupić się nie tylko na wyborze odpowiedniego kleju, ale także fug. Spoiny muszą być odpowiednio szerokie. Im większe są płytki, tym szersza powinna być fuga. W przypadku płytek mozaiki nie ma potrzeby robienia fug szerszych niż 2 mm, natomiast w przypadku płytek o boku 50 cm fuga powinna mieć grubość 7-15 mm. Istotny jest zakup odpowiedniej zaprawy do fugowania, ponieważ inne zaprawy są wykorzystywane w przypadku fug wąskich, a inne w przypadku fug szerokich.
Koszt materiałów
Ile kosztują materiały wykończeniowe? Jest to oczywiście uzależnione od tego jak dużo zmian ma zostać wprowadzonych. Generalny remont niedużej łazienki może zamknąć się w kwocie 10 tys. zł, jeśli zostaną użyte niedrogie materiały, w przeciwnym wypadku remont pomieszczenia może wiązać się z kosztem nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Podczas robienia kosztorysu należy uwzględnić materiały, które są niezbędne do przeprowadzenia remontu.
Komentarze (0)