Łuparka świdrowa. Kto powinien zainwestować w profesjonalną łuparkę do drewna?
Rąbanie drewna to czynność, przed którą trudno się uchronić posiadając dom jednorodzinny. Wiele budynków jest bowiem opalanych tym surowcem. Czasem "przerobić" trzeba również jakieś stare drzewa i krzewy, które wymagały usunięcia. Zazwyczaj wtedy decydujemy się na to aby pociąć drewno i w jakiś sposób je wykorzystać, przykładowo do przepalania w kominku. Cięcie drewna na kawałki przy pomocy zwykłej siekiery nie jest obecnie dobrym rozwiązaniem z kilku względów. Przede wszystkim jest to niebezpieczne i wiele wypadków dowiodło, że są skuteczniejsze sposoby w tym zakresie. Ponadto siekierą drewno rąbie się wolno, a czasem jest go tak dużo, że zależy nam na jak najszybszym porąbaniu nazbieranego drewna.
Łuparka świdrowa: co to za urządzenie?
Zamiast ręcznych metod cięcia drewna, warto zdecydować się na skorzystanie z nowoczesnych urządzeń. Jednym z nich jest chociażby łuparka. Wyróżnić można tutaj trzy podstawowe ich rodzaje. Pierwszym jest łuparka kinetyczna. Korzysta ona w swojej pracy jak sama jej nazwa wskazuje, z energii kinetycznej. Ich plusem jest cicha, szybka i bardzo bezpieczna praca.
Kolejny rodzaj to łuparki hydrauliczne. Są one bardzo zaawansowane pod względem technologicznym, dlatego też wykorzystuje się je w dużych zakładach przemysłowych oraz gospodarstwach. Przy jej pomocy można pociąć nawet największe kloce drewna. Jej system działania opiera się na pompie hydraulicznej, napędzanej silnikiem oraz siłownikiem.
Ostatni już rodzaj to natomiast łuparki świdrowe. Cieszą się one na rynku zdecydowanie największą popularnością i są wykorzystywane przez mnóstwo osób. Składa się ona z łożyska wraz z wałkiem. Posiada również świder o średnicy od 60 do 170 mm oraz stół roboczy. To właśnie na nim opiera się konstrukcja całego urządzenia. W urządzeniu tym wykorzystuje się ruch obrotowy, a sam świder rozłupuje kloce drewna. Tego typu łuparki wytwarzają nieco więcej hałasu, jednak są bardzo skuteczne w cięciu drewna.
Komu przyda się łuparka do drewna?
Wiele osób wychodzi z założenia, że łuparki przydają się przede wszystkim osobom, które zawodowo i w celach zarobkowych zajmują się cięciem drewna. Nie jest to jednak do końca prawdą, ponieważ w przypadku wielu osób istnieje potrzebna pocięcia drewna na kawałki. Wyłania się ona chociażby wtedy, gdy posiadamy piec lub kominek opalany właśnie tym materiałem. To prawda, że można zakupić drewno cięte, jednak zazwyczaj kloce te i tak mają nieco większą średnicę, niż jest nam docelowo potrzebna. Poza tym takie drewno jest również i droższe i niewiele osób trudni się jego rozłupywaniem nawet na życzenie klienta.
Zakup solidnej łuparki świdrowej, to koszt zaczynający się mniej więcej od 600 złotych. Lepsze łuparki kosztują około tysiąca, a sprzęt najwyższej jakości, nawet kilka tysięcy. Jednak koszt ten przekłada się również na znacznie większe bezpieczeństwo w trakcie wykonywania pracy oraz szybką jej realizację. Poza tym jest to inwestycja na lata i przy prawidłowym dbaniu o łuparkę, można cieszyć się jej funkcjonalnością przez naprawdę długi czas. Osoby, które choć raz miały okazję pracować na takim urządzeniu, zazwyczaj nie chcą już powracać do tradycyjnych metod.
Łuparka świdrowa: jak działa i kiedy się przydaje?
Zamieszczony powyżej opis działania łuparki warto wzbogacić o kwestie związane z ich sposobem zasilania. Wyróżnia się bowiem jeszcze dodatkowy podział, łuparki spalinowe oraz elektryczne. Spalinowymi zazwyczaj są łuparki hydrauliczne. Świdrowe to natomiast urządzenia elektryczne. Ich plusem jest to, że zazwyczaj są bardzo lekkie i zajmują stosunkowo niewiele miejsca. Czasem mają również stojak, dzięki któremu praca jest bardziej stabilna. Można przy ich pomocy rozłupać mniejsze kawałki drewna, dlatego idealnie nadaje się na domowe potrzeby.
Wybierając łuparkę na pewno warto wziąć pod uwagę to jak często zajmujemy się jego rąbaniem, jaka jest wielkość kloców i czy jest dostęp do zasilania elektrycznego. Na tej podstawie można zadecydować, czy łuparka świdrowa sprawdzi się w naszym przypadku.
Komentarze (0)