Impregnaty do drewna - rodzaje i zastosowania
Drewno jest materiałem o niezwykłych walorach estetycznych, ale jednocześnie o dużej podatności na zniszczenia. Niebezpieczna dla drewna jest wilgoć, grzyby czy silne promieniowanie UV. Rozwiązaniem tego problemu jest stosowanie impregnatów do drewna. Czym właściwie są impregnaty, jakie ich rodzaje wyróżniamy i jak wybrać ten odpowiedni? Czym różni się impregnacja drewna ogrodowego od impregnacji drewna konstrukcyjnego?
Impregnat do drewna - czym jest?
Impregnat do drewna to specjalistyczna substancja, której używa się do zabezpieczenia drewna przed działaniem wszelkich szkodliwych i niekorzystnych warunków zewnętrznych. Do takich warunków należy np. nadmierna wilgoć, owady, grzyby czy promieniowanie UV. Zabezpieczone drewno jest o wiele bardziej trwałe i wytrzymałe, bez względu na warunki. Impregnaty występują w różnych rodzajach, w zależności od składu chemicznego i zastosowania. Najpopularniejsze z nich są impregnaty olejowe, wykonane na bazie naturalnych olejów roślinnych. Takie substancje głęboko wnikają w strukturę drewna, chronią je przed wilgocią, a do tego zapobiegają pękaniu czy łuszczeniu się powierzchni. Innym rodzajem impregnatów są te stworzone na bazie wosku. Tworzą one na powierzchni drewna warstwę wodoszczelną. Najczęściej wykorzystywane są do zabezpieczania mebli ogrodowych. Natomiast do zabezpieczenia drewna przed grzybami, pleśnią czy owadami służą impregnaty chemiczne na bazie soli metali ciężkich- miedzi lub chromu. Dostępne są także substancje barwiące które oprócz zabezpieczenia powierzchni drewna, nadają mu także kolor, podkreślając jego walory estetyczne i dekoracyjne.
Na czym polega prawidłowa impregnacja drewna?
Prawidłowa impregnacja drewna wymaga odpowiedniego przygotowania. Drewno należy oczyścić, wysuszyć i pozbawić kurzu czy pozostałości poprzednich powłok. Przed nałożeniem impregnatu drewno musi być całkowicie suche. Substancję zabezpieczającą nakłada się na drewno przy zastosowaniu różnych technik- pędzlem, wałkiem, natryskiem czy poprzez zanurzenie drewna. Należy przeczytać na etykiecie, ile warstw substancji zaleca nałożyć producent. Po jego nałożeniu drewno musi dokładnie wyschnąć, a czas schnięcia zależny jest do rodzaju impregnatu i warunków atmosferycznych. Warto pamiętać, że cały proces należy powtarzać co kilka lat, by zapewnić trwałą ochronę drewna.
Impregnaty do drewna ogrodowego i drewna konstrukcyjnego
Impregnaty do drewna ogrodowego i konstrukcyjnego mają różne zastosowania. Celem impregnacji drewna ogrodowego jest ochrona przed działaniem warunków atmosferycznych, natomiast w przypadku drewna konstrukcyjnego chodzi przede wszystkim o zwiększenie trwałości i ochronę przed obciążeniami czy ryzykiem uszkodzeń biologicznych. Do impregnacji drewna ogrodowego stosuje się zwykle substancje na bazie wody, natomiast do drewna konstrukcyjnego stosuje się substancje chemiczne. Drewno ogrodowe zabezpiecza się co kilka lat, natomiast w przypadku drewna konstrukcyjnego kluczowa jest obserwacja stanu drewna i odnawianie impregnacji wówczas, gdy jest to konieczne, ale jej częstotliwość zwykle jest mniejsza.
Jakie zalety ma impregnat do drewna?
Impregnat do drewna doskonale uwydatnia piękne słoje drewna i zabezpiecza je przed szkodliwym działaniem warunków atmosferycznych. Warto pamiętać, że impregnaty zabezpieczają surowe drewno, należy je więc nakładać przed jego właściwym malowaniem. Odpowiednio dobrany impregnat będzie podkreśleniem naturalnej barwy drewna, a do tego sprawi, że posłuży ono przez wiele lat, zachowując swoją kondycję.
Podsumowanie
Zastosowanie impregnatu do drewna zabezpiecza je przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi, a do tego gwarantuje zwiększenie trwałości drewna na długi czas. Kluczowy dla skuteczności jego działania jest prawidłowy dobór, a także systematyczne stosowanie.
Artykuł sponsorowany
Komentarze (0)