Jak urządzić mieszkanie w stylu loftowym?
XX wiek to czas, kiedy narodził się styl loftowy. Jego kolebkę można określić jako fabryczne przedmieścia Manhattanu, które powstały w latach 40. XX wieku. Artyści przejmują opuszczone manufaktury, które zostały opuszczone przez rosnące ceny ziemi. Pozostawiają po sobie nagą architekturę wnętrz z jej pęknięciami, niedoskonałościami, nieotynkowanymi strukturami i otwartą przestrzenią. Styl industrialny szybko upodobały sobie zamożne nowojorskie socjety, a wkrótce przyjmuje go Europa.
Czym charakteryzują się i jakie mają zastosowanie wnętrza w stylu loftowym?
Od tego czasu wnętrza industrialne cieszą się niesłabnącą popularnością. Dlaczego? Być może dlatego, że łakniemy wolności, którą mogą zapewnić przestrzenie nieograniczone barierami architektonicznymi. Być może to minimalistyczna oprawa pozwala na zastosowanie wyrazistych kontrastów lub akceptację upływu czasu i niedoskonałości. Projektowanie loftów to świetny sposób na kreatywne podejście do aranżacji wnętrz.
Wnętrze w stylu loftowym i jego charakterystyczne cechy:
- - Surowe materiały: cegła, beton i drewno, a także kamień. Im lepsze, tym mniej pracy wymaganej przez człowieka. Mieszanie ciepłych i chłodniejszych materiałów, szorstkich z gładkimi.
- Minimalistyczny design i prostota formy. Kryształy w stylu glamour nie są wskazane.
- - Zamiłowanie do przeszłości: meble i dodatki
- - wyciszone, stonowane kolory, które wyglądają jakby były pokryte kurzem. Stosowane są jednak akcenty w wyrazistych kolorach.
Jakie ściany nadają się do mieszkania w stylu loft?
Warto zaznaczyć, że loftowe wnętrza można urządzać na niewielkich przestrzeniach, choć najlepiej sprawdzają się one w oryginalnym duchu. Należy zwrócić uwagę na rodzaj ścian, które wybieramy do mieszkań loftowych. Popularnym wykończeniem jest beton architektoniczny. Daje on wrażenie niedoskonałości, czyli to, co kocha styl industrialny. Znany jest z nierówności, spękań i niespójnego koloru. Do małego mieszkania lepiej wybrać jedną ścianę w betonie, a następnie połączyć z nią białe ściany, aby ogólny efekt nie był przytłaczający. Gdy stworzymy ze ścian tło kontrastów, duże, industrialne wnętrza wyglądają fantastycznie. Beton z jednej strony, cegła z drugiej i łączące je wszystkie drewniane belki są tym, co je łączy. Ściany w stylu loftowym można zrobić z szarościami lub pozostawić białe, jeśli nie chcemy eksperymentować z różnymi materiałami. Chłodniejsze kolory są lepsze niż ciepłe.
Industrialne meble
Styl loftowy nie lubi przeładowania. Ważne jest, aby mieć wystarczająco dużo miejsca bez stosowania ciężkich przegród architektonicznych. Choć meble nie są bardzo drogie, należy wybierać je ostrożnie. Są one proste w konstrukcji, wykonane z surowych materiałów i występują w stonowanych kolorach. Mogą być antykowane lub kupione na pchlim targu. Nie są to meble idealne. Również meble industrialne mogą być wykonane z drewna i metalowej ramy. Łóżka, stoły i szafki mają kształt geometryczny i nie posiadają żadnych ozdób. Nazywane są również komodami lub szafkami. Prosta, pikowana sofa w kolorze czarnym, malachitowym lub bordowym to serce industrialnego salonu.
Industrialne dodatki
Loftowe mieszkania uwielbiają dodatki i dekoracje, które odzwierciedlają epokę industrialną. Należą do nich wszelkiego rodzaju stare maszyny, takie jak maszyny do pisania, maszyny do szycia czy aparaty telefoniczne na korbkę. W grę wchodzą również telewizory i radia. Do industrialnych dodatków można zaliczyć również proste lampy podłogowe wykonane z metalu, klasyczne zegary ścienne, duże lustra z metalową ramą. Oświetlenie loftowe często jest pozbawione ram i zawieszone na kablach, które wyglądają jak stare żarówki lub reflektory. Styl loftowy jest bardziej wyrazisty, jeśli jest prostszy i mniej formalny.
Komentarze (0)