Czym grozi niedobór elektrolitów?
Organizm ludzki jest złożoną machiną, na którego pracę wpływa wiele czynników. Jednym z procesów, bez którego nie jest możliwe sprawne funkcjonowanie ustroju człowieka jest gospodarka elektrolitowa, odpowiedzialna za pracę układu nerwowego oraz mięśniowego. Niedobór elektrolitów, czyli jonów soli znajdujących się w płynach ustrojowych jest bardzo niebezpieczny i prowadzi do szeregu groźnych dla zdrowia zaburzeń. Czym może skutkować zbyt niski poziom elektrolitów w organizmie?
Czym są elektrolity?
Prawidłowa homeostaza gospodarki wodno-elektrolitowej jest bardzo ważna dla utrzymania zdrowia i dobrego samopoczucia. Elektrolity są wodnymi roztworami jonów, które w istocie są atomami z dodatnim lub ujemnym ładunkiem elektrycznym. Ich właściwa podaż w organizmie człowieka wpływa na utrzymanie gospodarki wodno-elektrolitowej w dobrej kondycji, czego efektem jest zachowanie właściwego funkcjonowania mózgu, mięśni oraz narządów wewnętrznych.
Najważniejszymi elektrolitami w ustroju człowieka są:
-
sód - jego obecność pozwala utrzymać właściwe nawodnienie ustroju,
-
wapń - reguluje i stymuluje jakość przewodzenia impulsów elektrycznych w neuronach,
-
magnez - bierze udział w funkcjonowaniu układu nerwowego i moczowego,
-
potas - wpływa na pracę serca, mięśni, a dodatkowo wpływa na wyrównywanie ciśnienia krwi.
Warto również wiedzieć, jednymi z ważniejszych elektrolitów są chlorki. To aniony, które wpływają na pracę żołądka, poprzez ogromny wpływ na produkcję kwasu solnego.
Skutki niedoborów elektrolitów - co warto wiedzieć?
Wodne roztwory jonów, czyli elektrolity są bardzo ważne dla pracy gospodarki wodno-elektrolitowej. Ich nadmierna utrata jest bardzo niebezpieczna, a szczególnie narażeni na pojawienie się skutków niedoboru elektrolitów są osoby starsze, przewlekle chore oraz dzieci.
Najpoważniejszymi skutkami niedoboru elektrolitów są:
-
poważne odwodnienie organizmu,
-
zaburzenie pracy układu nerwowego,
-
nagły, niekontrolowany wzrost ciśnienia krwi,
-
omdlenie oraz konwulsja,
-
nieprawidłowa praca mięśnia sercowego.
Przewlekły niedobór elektrolitów z pewnością obniż samopoczucie oraz codzienną jakość życia. Najpoważniejszą konsekwencją zbyt niskiej podaży wodnych roztworów jonów jest łamliwość kości oraz paraliż.
Jak uzupełniać elektrolity w organizmie?
Regularne uzupełnianie poziomu elektrolitów pozwala ochronić się przed ryzykiem ich niedoboru. Najważniejszym krokiem pozwalającym utrzymać właściwy poziom elektrolitów jest regularne picie wody, najlepiej takiej, która posiada cechy cieczy wysokozmineralizowanej. Dodatkowo, do codziennej diety warto włączyć soki pomidorowe, które obfitują w cenny dla zdrowia potas. Podczas wzmożonej aktywności fizycznej, na przykład biegu czy treningu warto sięgać po napoje izotoniczne, które bardzo często wzbogacone są o elektrolity.
Właściwa praca gospodarki wodno-elektrolitowej jest bardzo ważna. Jej funkcjonowanie wpływa na dobre samopoczucie oraz umożliwia sprawne przeprowadzenie procesów życiowych, które decydują o ogólnej kondycji organizmu. Niedobór elektrolitów ma wiele groźnych skutków ubocznych, dlatego warto każdego dnia troszczyć się o ich odpowiednią ilość w ustroju.
Komentarze (0)