Czym charakteryzują się łańcuchy sworzniowe?
Łańcuchy to grupa ruchomych i połączonych ze sobą ogniw, tworzących jedną całość. Najczęściej wykonane są one ze stali konstrukcyjnej, dawniej z żelaza, a jeszcze wcześniej z brązu. Łańcuchy wykorzystywane są od dziesiątek lat. Funkcjonalne, solidne, o szerokim zastosowaniu. Pojawiły się one w epoce brązu, były wykorzystywane w starożytności, stanowią kluczowe znaczenie w wielu rozwiązaniach po dziś dzień.
Produkcja łańcuchów na przestrzeni lat
Z racji tego, iż na przestrzeni lat zmieniał się materiał, z którego łańcuchy tworzono, tak samo więc i proces produkcji łańcuchów znacząco uległ zmianie. Te pierwsze, które tworzone były z brązu, z miedzi lub żelaza tworzono metodą zgięcia, nitowania lub splecenia ze sobą konkretnych ogniw. Następną metodą, stosowaną do czasów nowożytnych było kucie. Wykorzystując zgrzewanie ogniowe, kuto łańcuchy o różnych wymiarach i wielkościach. Była to jednak technika stosunkowo żmudna i pracochłonna, dlatego też szukano pomysłów na to, by ją usprawnić i ulepszyć.
Kolejną więc metodą było odlewanie, jednak trwałość łańcuchów w tej technice pozostawiała wiele do życzenia. Metodą prób i błędów, działaniami wielu konstruktorów i wynalazców pojawiła się metoda wieloetapowa, która praktykowana jest do dziś dnia. Polega ona między innymi na takich działaniach, jak: walcowanie na zimno, wytłaczanie na zimno, spęczanie na zimno, wykrawanie, obróbka maszynowa, tłoczenie, szlifowanie, polerowanie, jak również i kuleczkowanie.
Dzięki takiej różnorodności można uzyskać i idealne wymiary łańcuchów i odpowiednią ich chropowatość i doskonałą jakość, a więc to wszystko, co najlepsze. Materiałem wykorzystywanym do tworzenia łańcuchów jest stal konstrukcyjna, która dodatkowo poddawana jest procesowi obróbki cieplno - chemicznej, by jeszcze bardziej polepszyć jego właściwości mechaniczne. W chwili obecnej dostępne łańcuchy produkowane są w wielu formach, w zależności od zastosowania. Jedno jest pewne - są trwałe, mocne i praktyczne w każdym zastosowaniu. Dowiedz się więcej z oferty na https://www.janus.com.pl/produkty/lancuchy/sworzniowe/ >>
Rodzaje łańcuchów w maszynach
Wyróżnić możemy trzy rodzaje łańcuchów wykorzystywanych dla maszyn. Są to między innymi: łańcuchy pierścieniowe, drabinkowe, jak również i płytkowe.
Czym się one między sobą różnią? Jakie są najlepsze?
Łańcuchy pierścieniowe to prosta konstrukcja, która składa się z połączonych ze sobą ogniw. Są wytrzymałe na rozciąganie, ale nie są przystosowane do przenoszenia napędu w maszynach. Sprawdzają się na przykład do zakotwiczania statków, służą jako zabezpieczenie przed poślizgiem, sprawdzają się przy podnoszeniu ciężkich załadunków. Łańcuchy drabinkowe z kolei są idealne w budowie maszyn do układów napędowych, jak również i jako cięgna dźwigniowe.
Można je podzielić na kilka rodzajów: tulejkowe, rolkowe, sworzniowe i zębate. Można wybrać takie, które łączą się pojedynczo, podwójnie, jak również i wielokrotnie. Łańcuchy płytkowe z kolei składają się z cienkich płytek stalowych połączonych przegubowo ze sworzniem. W zależności od zastosowania konkretnego łańcucha, należy do danego rozwiązania dobrać odpowiedni jego rodzaj.
Komentarze (0)