Jak przemalować ciemną ścianę?
Chociaż ciemne ściany prezentują się intrygująco, z czasem mogą się nam po prostu znudzić lub nie pasować do nowej koncepcji wnętrza. Wówczas konieczne jest ich przemalowanie. Jak to zrobić, aby efekt nas zachwycił?
Czynności przygotowawcze
Wiele zależy od tego, jaki kolor ma stara powłoka. Jeśli jest ona ciemniejsza od planowanego koloru tylko o kilka tonów, wówczas należy:
- oczyścić ją,
- pokryć gruntem,
- nałożyć na ścianę dwie warstwy farby o wysokim współczynniku krycia.
Nowoczesne emulsje wysokiej jakości charakteryzują się bardzo dobrymi właściwościami kryjącymi, przez co możemy je wykorzystać do przemalowania ciemnej ściany. Nie zawsze jednak będą one w stanie poradzić sobie z tym zadaniem, zwłaszcza jeśli stara powłoka ma intensywny kolor lub bardzo ciemną barwę.
W takiej sytuacji należy oczyścić ścianę, a następnie pokryć ją farbą gruntującą, która przykryje i w określonym stopniu zniweluje widoczność starej powłoki. Po wyschnięciu podłoża możemy na nie nanieść właściwy kolor. Jeżeli efekt wciąż nie będzie nas zadowalał, nałóżmy kolejną warstwę farby.
Dzięki zastosowaniu farby gruntującej możemy liczyć na:
- stonowanie koloru,
- wzmocnienie podłoża,
- zmniejszenie jego chłonności,
- zwiększenie przyczepności warstwy właściwej.
Zanim jednak przystąpimy do nałożenia gruntu, konieczne jest dokładne oczyszczenie ściany. Możemy ją nawet delikatnie zeszlifować, nie zapominając o jej późniejszym odkurzeniu, aby pozbyć się pyłu. Ważne jest również jej odtłuszczenie. Robimy to, przemywając ścianę wilgotną gąbką nasączoną delikatnym środkiem czyszczącym, na przykład płynem do mycia naczyń.
Nanoszenie farby gruntującej rozpoczynamy od trudno dostępnych miejsc, takich jak kąty czy też krawędzie ścian. Robimy to przy pomocy małego wałka lub pędzelka. Potem przechodzimy do aplikacji gruntu na całej powierzchni ścian. W tym celu warto wykorzystać duży wałek malarski, który zapewni efektywność pracy.
Farbę gruntującą nakładamy pionowymi ruchami góra-dół, dobrze odsączając wałek z nadmiaru produktu. W przeciwnym razie wytworzyć mogą się nieestetyczne smugi i zacieki. Gdy ściana wyschnie, możemy przystąpić do części zasadniczej, czyli malowania ściany.
Jaka farba do pokoju będzie dobrym rozwiązaniem?
Zanim jednak rozpoczniemy malowanie, warto zastanowić się nad rodzajem farby, którą pokryjemy pokój. Decydując się na jaśniejszy niż dotychczas kolor, na pewno wprowadzimy do wnętrza więcej światła. Uzyskamy również przytulniejszy klimat.
Jeżeli zależy nam na tym, aby ściana nie tylko zyskała nowy wygląd, ale również była odporna na zabrudzenia, warto zdecydować się na produkt plamoodporny. Sprawdzi się on szczególnie dobrze we wnętrzach problematycznych, takich jak kuchnia, przedpokój czy też łazienka.
Dobrym rozwiązaniem do pokoju jest matowa farba emulsyjna. Wśród jej atutów wymienia się:
- zdolność maskowania nierówności podłoża,
- przepuszczanie pary wodne,
- zapobieganie tworzeniu się klimatu przyjaznego rozwojowi pleśni i grzybów,
- dobrą wydajność,
- odporność na uszkodzenia,
- dobre właściwości kryjące.
Przemalowanie ciemnej ściany na jaśniejszą nie powinno nastręczać nam problemów, o ile wybierzemy dobrej jakości materiały i przybory oraz odpowiednio przygotujemy podłoże. Na rynku znajdziemy wiele produktów charakteryzujących się bardzo dobrym kryciem. Zwykle są one droższe niż standardowe farby. Warto jednak sprawdzić, czy cena idzie w parze z jakością, kupując tester koloru. Wówczas zyskamy pewność, czy dany wariant kolorystyczny sprawdzi się.
Materiał zewnętrzny
Komentarze (0)